Co vlastně uprchlíci celé dny dělají? Nová čísla ukázala, jak moc se jim chce pracovat

Berlín - Pro mnoho ekonomů jsou migranti především nástrojem, jak posílit ekonomiku v zemi. K tomu je ale potřeba, aby ovládli jazyk daného státu a zapojili se do pracovního procesu. Uprchlíkům v Německu se do toho ale moc nechce.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Přibližně 60 procent lidí pocházejících z hlavních zemí původu žadatelů o azyl pracuje v Německu jako kvalifikovaná síla. Ve 43 procentech případů jde o místa, u nichž je vyžadováno alespoň absolvování dvouletého učebního oboru.

Ukázala to statistika Institutu německého hospodářství, která uvádí, že jen zlomek migrantů za sebou má vyšší než střední školu. 

O tom svědčí i čísla samotná. Pouze necelých 10 procent uprchlíků pracuje na pozicích, pro něž je vyžadován vysokoškolský diplom v humanitně zaměřených oborech. Podíl těch, kteří vykonávají povolání předpokládající vysokoškolské vzdělání odborného či technického rázu, činí jen 4 procenta.

Téměř pětina zaměstnanců z uprchlických zemí našla uplatnění například v bezpečnostních službách, údržbě budov, zahradnictví a dalších podobných službách. Devět procent migrantů pracovalo jako námezdní zaměstnanci a téměř 17 procent našlo práci v pohostinství.

Dalších 12 procent uprchlíků pracuje v obchodě, přes 11 procent se uplatnilo ve zpracovatelských řemeslech a deset procent ve zdravotnictví a sociálních službách.

Ostatní žadatelé o azyl navštěvují integrační nebo jazykové kurzy nebo rekvalifikační kurzy úřadu práce. Mnoho uprchlíků ale má motivaci rychle se zapojit do německého pracovního trhu.

Zprostředkování práce je ale mnohdy problematické. Často jej komplikují nedostatečné jazykové znalosti a chybějící vzdělání. Velkým problémem je ale i neshoda s migranty, kteří do Německa přišli před desítkami let.

Právě těmto migrantům totiž vadí přístup a chování mladých uprchlíků, kteří si podle usedlíků téměř ničeho neváží a domnívají se, že vše dostanou zadarmo. To ale mladí migranti odmítají a tvrdí, že se jim jejich starší "kolegové" snaží jen zbytečně škodit.

Mladí migranti tvrdí, že bez souhlasu starších si není možné v oblasti otevřít obchod nebo podnikat. V takovém případě by totiž riskovali, že o své zaměstnání velmi rychle přijdou.

Německé úřady nevraživost mezi migranty pozorují, nechtějí ale nově příchozí uprchlíky omezovat. Snaží se jim například usnadnit přístup na trh práce, což je dalším z důvodů, proč jsou starousedlíci naštvaní.

Vstupte do diskuze (52)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do EU letos proniklo přes 60 tisíc uprchlíků. Největšímu náporu čelí…

17.07.2018 14:30 Brusel - V první polovině letošního roku se počet nelegálních přechodů vnější hranice EU snížil na…

Pozor na ústní vodu nebo džusy. Řidič nemusí projít testem na alkohol,…

17.07.2018 14:11 Bratislava - Slovenská policie upozorňuje řidiče, že krátce po použití ústní vody či vypití jedné…

Trest za barevné oblečení a mávání rukama? Soud ve Štrasburku se zastal…

17.07.2018 12:20 Štrasburk/Moskva - Rusko při vyšetřování a odsouzení tří členek skupiny Pussy Riot za jejich…

Putinovi Noční vlci zřídili "evropský štáb" na Slovensku, opozice je…

17.07.2018 11:53 Bratislava - Ruský klub motorkářů Noční vlci zřídil pobočku na Slovensku. Tamní úřady proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama