Byl vůbec bruselský minisummit k něčemu? Nepřinesl skoro nic

Brusel - Kancléřka na víkendovém minisummitu mluvila o vzájemné spolupráci v rámci Evropské unie a tom, že si migranti nesmějí vybírat ve kterém evropském státě budou žádat o azyl. Politici však nepodepsali žádnou novou smlouvu, na summitu nebyla dokonce ani žádná země z visegrádské skupiny (Česko, Polsko, Maďarsko, Slovensko). Není zatím jasné, jestli summit přinese Merklové nějakou převahu ve sporu s německým ministrem vnitra Seehoferem.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky

Spor o migranty mezi kancléřkou Merkelovou a ministrem vnitra Seehoferem trvá už tři roky. Seehofer trvá na tom, že je třeba zastavovat žadatele o azyl, kteří už se zaregistrovali v jiném státě EU nebo v minulosti byli v Německu odmítnuti, hned na německé hranici. Merkelová tento návrh odmítla a namísto toho trvá na celoevropském řešení migrace.

Jedním z mála přínosů bruselského minisummitu je posílení ochrany evropského pobřeží, kam přijíždějí uprchlické lodě. Frontex (evropská agentura zabývající se ochranou pobřeží) může očekávat 10 000 nových důstojníků. Ochrana středomořských hranic však potřebuje ještě větší námořnictví. Změny by měli proběhnout do roku 2021.

Nic to nemění na tom, že Evropa potřebuje okamžitou pomoc. A nic to nemění ani na tom, že situace v Německu mezi Merklovou a Seehoferem zůstává v napětí. Ministr vyžadoval bezprostřední změny v migrační agendě Německa.

Rakousko a několik dalších zemí iniciovalo stvoření uprchlických center v Libyi a Severní Africe, kde by se mohli hromadit migranti. Uprchlická centra umožní migrantům se vyhnout cestě do Evropy a zjistí má-li konkrétní člověk šanci získat azyl v Evropě. EU může nabídnout Libyi velké peněžní částky, jestli plán bude schválen. Strategie ale potřebuje hodně času, což se nemusí líbit německému ministru. Pokud Merklová a Seehofer nenajdou společné řešení problému, Německu hrozí vládní krize, popřípadě předčasné volby.

Jediným řešením pro Evropu zůstávají masové deportace. Deportace komplikují zákony, které říkají, že lidé mají právo na vyšetřovací komisi. Někteří uprchlíci mohou čekat na výsledky měsíce, což způsobuje velké hromadění lidí na hranicích, příkladem jsou hranice mezi Maďarskem se Srbskem. Někteří uprchlíci přijíždí do Evropy s platnými dokumenty a zůstávají tady i po jejím vypršení.

Dalším krokem bude nový summit EU, který proběhne v plném členském počtu. Státy se zaměří na společný konsensus a vyřešení migračních problémů. Ani Seehofer ani Merklová nechtějí přezkoumávat Dublinský protokol určující proceduru žádání o azyl. Neplatnost Dublinského protokolu by způsobila ještě větší chaos v Evropě. Bez existence jediného evropského dokumentu o migraci, EU může očekávat ještě větší počty uprchlíků podle Seehofera.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec masa ze zvířat. Do restaurací se začne dostávat uměle vyrobené

18.07.2018 08:10 Amsterodam - Nizozemská společnost Mosa Meat před pěti lety představila jako první na světě…

Soud propustí Slovenku Rezešovou odsouzenou na devět let za nehodu

18.07.2018 07:54 Košice (Slovensko) - Soud v Maďarsku souhlasil s žádostí o podmínečné propuštění Slovenky Evy…

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte chce Babišovi v Římě osobně…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama