Polsko zmírnilo sporný zákon o holokaustu, vězení se škrtá

Varšava - Kontroverzní polský zákon, který trestá výroky o spoluúčasti Polska na nacistických zločinech vůči Židům, se zmírní.Obě komory polského parlamentu dnes schválily změny kontroverzního zákona, který dosud umožňoval trestat až vězením slova o polské spoluúčasti na nacistických zločinech vůči Židům.

Přidejte svůj názor

Mateusz Morawiecki

Polský premiér Mateusz Morawiecki nečekaně požádal parlament o zmírnění zákona dnes ráno. Tresty vězení podle schválených úprav v zákoně nebudou. Novelizovaný normativní akt už podepsal prezident Andrzej Duda. Zákon platící od 1. března v původní podobě vyvolal značnou nevoli Izraele a Spojených států. Nejnovější polský krok Jeruzalém přivítal.

Zákon, který platí od letošního března, původně trestal pokutou nebo až třemi roky vězení používání slova "polský" ve spojení s nacistickými zločiny a holokaustem. Normě, kterou v únoru podepsal prezident Andrzej Duda, ale kritici vyčítali, že brání v hledání historické pravdy a že znemožní diskusi o zločinech, jichž se na Židech za války dopustili někteří Poláci.

Polská konzervativní vláda tvrdí, že cílem zákona bylo pouze zabránit poškozování dobrého jména země. Podnětem k přijetí zákona bylo používání geografického označení "polský" i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska, což roky popuzuje značnou část polské společnosti a politiků.

Morawiecki dnes vládní návrh na změnu bránil s tím, že "Polsko bude nadále bojovat za hledání pravdy", co se týče holokaustu. "Ti, kdo tvrdí, že Polsko je zodpovědné za zločiny druhé světové války, si zaslouží trest," řekl Morawiecki v parlamentu. Dodal ale, že je třeba jednat "v mezinárodním kontextu".

Změnu ocenil i Jeruzalém. "Potěšilo mne, že polská vláda, parlament... a polský prezident rozhodli o zrušení odstavců..., které vyvolaly bouři a zděšení v Izraeli a v mezinárodním společenství," řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Je zřejmé, že holokaust byl bezprecedentní zločin, který spáchalo nacistické Německo na židovském národě, a to i na Polácích židovského původu," dodal.

Netanjahu a Morawiecki dnes večer také ve svých zemích přečetli společné prohlášení. "Myslíme si, že existuje společná odpovědnost vést svobodný výzkum, podporovat porozumění a zachovat vzpomínku na historii holokaustu," uvádí se v textu. "Vždy jsme souhlasili s tím, že termín 'polské koncentrační tábory/tábory smrti' je očividně chybný a snižuje odpovědnost Němců za zřízení těchto táborů," uvádí se v dokumentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seehofer je kverulant? Většina Němců chce jeho odchod, fandí mu příznivci…

16.07.2018 16:56 Berlín - Výsledky průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv nevyznívají příliš…

Summit USA-Rusko: Trump a Putin dvě hodiny jednali za zavřenými dveřmi

16.07.2018 16:32 Aktualizováno Helsinky - V prezidentském paláci v Helsinkách proběhlo jednání prezidentů Ruska a USA Vladimira…

Trump rozhodil EU. Koho má vlastně za přítele? Ostrá reakce přišla z…

16.07.2018 15:46 Aktualizováno Brusel/Berlín - Americký prezident Donald Trump v neděli označil EU za nepřítele své země,měl tím…

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 15:38 Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama