Němci už mají Merkelové dost? Průzkum ukázal, že je to s ní opravdu zlé. Strach mají i další politici

Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová se ve čtvrtek vydá do Bruselu, aby se pokusila uzavřít dohodu o migraci, která by zachránila její vládu. Na domácí straně to ale pro ni kvůli vzpouře bavorské sesterské strany CSU zatím příliš dobře nevypadá.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Angela Merkelová

Hádky týkající se přistěhovalců si vybírají svou daň na obou zúčastněných stranách - tedy CDU a CSU. V průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil časopis Der Spiegel, pouze 29,8% dotázaných Němců uvedlo, že by teď volilo konzervativní CDU-CSU.

Pokles v průzkumech pod psychologicky významnou 30procentní hranici je podle serveru Deutsche Welle dalším důkazem toho, že hádky mezi CDU Angely Merkelové a její bavorskou sesterskou stranou CSU kvůli migrační politice ubližují konzervativnímu bloku jako celku. CSU by v současné době získala pouhých 40 procent hlasů. Strana si však chce v říjových regionálních bavorských volbách usilovat o zachování absolutní většiny.

CSU v čele s ministrem vnitra a předsedou strany Horstem Seehoferem trvá na tom, že Německo by mělo vracet žadatele o azyl registrované v jiných zemích EU přímo z hranic. Merkelová tvrdí, že to porušuje zásadu volného pohybu EU a snaží se o celoevropské a mnohostranné řešení. Seehofer a CSU hrozí, že zavede hraniční kontroly proti vůli Merkelové, pokud ve čtvrtek v Bruselu nedosáhne uspokojivé dohody s ostatními členskými státy EU.

Ve snaze zmírnit konflikt se vůdci koalice CDU/CSU se v úterý večer sešli na asi čtyřhodinové schůzi se sociálními demokraty (SPD). V oblasti migrační politiky však nedošlo k žádnému průlomu. Rozhovory byly „vážné", ale přinesly „žádné výsledky", oznámila předsedkyně SPD Andrea Nahlesová ve středu ráno. Nahlesová označila vládu za „neuspokojivou" a dodala: „Nevíme, jak skončí tento týden."

Místní vůdce CSU Alexander Dobrindt řekl německé televizi, že situace je „napjatá" a debaty se vedly „mezi CDU a CSU a méně s SPD". Vedoucí poslaneckého klubu CDU Volker Kauder byl mírně optimističtější a řekl: „Pokud mluvíme o tom, jak budou věci pokračovat, existuje důvod doufat, že to bude mít nějaký výsledek."

Výsledky summitu v Bruselu tak mohou určit osud nejen řady uprchlíků v Evropě, ale také vlády Angely Merkelové. Kancléřka potřebuje hlasy CSU, aby si udržela těsnou parlamentní většinu. Pokud dojde k ukončení spolupráce mezi CDU a CSU, musela by Merkelová hledat nového koaličního partnera nebo riskovat, že jako kancléřka skončí.

Ze sporů nejvíce těží krajně pravicová populistická strana Alternativa pro Německo (AfD), kterou by v tuto chvíli volilo 16 procent. „My, AfD, z toho můžeme profitovat," uznává spolupředseda AfD Jörg Meuthen. „Ale to, co se děje, je pro naši zemi tragédie,“ dodal.

Ostatní opoziční strany obviňují Seehofera a CSU, že jejich motivací jsou v tuto chvíli říjnové volby a ne blaho národa. „CSU se chová nezodpovědně, když Německo žene do vládní krize," uvedla pro Deutche Welle zástupkyně zelených Franziska Brantnerová. „Je to smutné, že v tak těžkých časech regionální strana kvůli hlasům paralyzuje celou Evropu."

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

EU má plán proti Trumpovi. Americe se nebude líbit

22.07.2018 09:59 Tokio/Brusel - Protekcionistická politika, kterou razí americký prezident Donald Trump, zřejmě…

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama