OPCW bude moci určovat viníka chemických útoků, Rusko zuří a mluví o potápějící se lodi

Haag - Členské státy dnes schválily posílení pravomocí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Mezinárodní organizace se sídlem v Haagu bude moci označovat viníky chemických útoků. Zprávu přinesla agentura Reuters. Do listopadu 2017 určoval vinu za chemický útok společný výbor OSN a OPCW. Mandát tohoto výboru nebyl ale na základě ruského veta v Radě bezpečnosti OSN prodloužen.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Chemické zbraně

OPCW dosud mohla informovat jen o tom, kdy a kde k útoku došlo, vinu za použití chemických zbraní ale nikomu připisovat nemohla. Pro návrh, který předložila Británie, hlasovalo 82 členských států, 24 jich bylo proti. Ke schválení změny pravomocí organizace byla potřebná dvoutřetinová většina.

Podporu měl britský text od počátku od tří desítek států včetně Spojených států i zemí Evropské unie, proti jeho přijetí se stavěly především Rusko, Sýrie či Írán, které tvrdily, že pravomoc určovat viníka naruší nezávislý charakter organizace.

Česko na setkání zastupoval náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek, jenž před hlasováním podpořil vytvoření mechanismu, který by OPCW umožnil identifikovat osoby odpovědné za použití chemických zbraní.

Podle britského vyslance při OPCW Petera Wilsona bude nyní moci organizace říct nejen to, "kdy byly chemické zbraně použity, ale také kým". "Zdrcující většina ve prospěch obnovení tabu vůči chemickým zbraním," napsal Wilson na twitteru.

"OPCW je Titanic, do kterého teče a který se začal potápět," reagoval náměstek ruského ministra průmyslu a obchodu Georgij Kalamanov. Podle něj je nyní zpochybněna budoucnost celé organizace. "Mnoho zemí, které hlasovaly proti opatření, začíná uvažovat o tom, jak bude organizace fungovat v budoucnu," řekl Kalamanov.

Británie se rozhodla navrhnout posílení pravomocí OPCW v souvislosti s nedávnými chemickými útoky v Sýrii, ale také s březnovým útokem na bývalého dvojitého britsko-ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v jihoanglickém Salisbury.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 18:21 Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Seehofer je kverulant? Většina Němců chce jeho odchod, fandí mu příznivci…

16.07.2018 16:56 Berlín - Výsledky průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv nevyznívají příliš…

Summit USA-Rusko: Trump a Putin dvě hodiny jednali za zavřenými dveřmi

16.07.2018 16:32 Aktualizováno Helsinky - V prezidentském paláci v Helsinkách proběhlo jednání prezidentů Ruska a USA Vladimira…

Trump rozhodil EU. Koho má vlastně za přítele? Ostrá reakce přišla z…

16.07.2018 15:46 Aktualizováno Brusel/Berlín - Americký prezident Donald Trump v neděli označil EU za nepřítele své země,měl tím…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama