Merkelová končí. Kdo bude novou nadějí Evropy?

Budapešť - Potřetí zvolený maďarský premiér Viktor Orbán už několikrát za sebou čelil kritice pro své sklony k autoritářství a ultrakonzervatismu. Nicméně jeho politika evidentně zažívá v Maďarsku boom, když se mu už potřetí podařilo být nejen znovu zvolen, ale i obhájit ústavní většinu v maďarském parlamentu, a to za vysoké volební účasti. I z tohoto důvodu vyvstává otázka, zda by vzhledem k probíhající migrační krizi hrozila orbanizace Evropy. Maďarská vládní strana Fidesz, která se hlásí také k hodnotám křesťanské demokracie, už však začíná čelit kritice z řad svých sester v Evropské lidové straně, jimž se Orbánova politika začíná zajídat. Informoval o tom server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Některé středopravicové strany sdružené v Evropské lidové straně kritizují Orbána, jakožto zakladatele neliberální demokracie, a jeho stranu Fidesz. Předmětem kontroverzí se stal jeho zákon "Stop Soros" zakazující působení organizacím podporujícím migranty. Podle informací by vyvrcholením sporu mezi Orbánem a evropskými lidovci mohlo být dokonce i vyloučení Fideszu z Evropské lidové strany.

Iniciátory antiorbanovské rétoriky jsou středopravicové země z Nizozemska, Švédska, Finska a Lucemburska, podle nichž je nepřijatelné, aby Fidesz vzhledem ke své antievropské a silně antiimigrační rétorice byla i nadále členem Evropské lidové strany. Slova padla taktéž na mediální svobodu a právní stát, jejich principy Maďarsko trvale porušuje.

Nicméně na to, aby došlo k faktickému vyloučení Orbánova Fideszu z Evropské lidové strany, je zapotřebí určitý počet hlasů, který se těmto stranám nepodaří nikdy nashromáždit. Navíc bez Orbána by se ztratili svojí silnou pozici, kterou v Evropském parlamentu zastávají.

Úsvit nové středopravice?

Orbán si jeho tohoto faktu dobře vědom, a proto se snaží maximálně vytěžit ze své pozice v Evropské lidové straně, a prosadit klíčové zásady své antiimigrační rétoriky nejen na maďarské, ale i na celoevropské půdě. Jasnou deklarací těchto snah je nedávný dokument požadující tvrdší kontroly na evropských hranicích, který se momentálně nachází ve fázi politických diskuzí na půdě Evropského parlamentu.

Jeden z europoslanců, který si nepřeje být jmenován, před tímto dokumentem a diskuzemi na toto téma důrazně varuje, že hrozí další zhoršování vztahů mezi europoslanci, sdruženými v Evropské lidové straně. Co se týče vztahů mezi jednotlivými lidovci v Evropě, tak ty se momentálně nejvíce vyostřují mezi Švédy a Nizozemci a Maďary, Rakušany a Němci reprezentovanými CSU.

Zatímco nizozemští a švédští lidovci se tváří liberálněji, tak maďarští, rakouští a němečtí lidovci konzervativněji a hlavně odmítavěji, pokud jde o určitá kontroverzní témata. Německá CDU Angely Merkelové se snaží zastávat v těchto roztržkách neutrální stanovisko. 

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec masa ze zvířat. Do restaurací se začne dostávat uměle vyrobené

18.07.2018 08:10 Amsterodam - Nizozemská společnost Mosa Meat před pěti lety představila jako první na světě…

Soud propustí Slovenku Rezešovou odsouzenou na devět let za nehodu

18.07.2018 07:54 Košice (Slovensko) - Soud v Maďarsku souhlasil s žádostí o podmínečné propuštění Slovenky Evy…

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte chce Babišovi v Římě osobně…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama