Bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO varuje: Aliance má dva velké problémy - Putina a Trumpa

Brusel - Kvůli summitu, který se má už za několik dní konat v Bruselu, roste v NATO napětí. Penzionovaný admirál James Stavridis, který působil jako vrchní velitel spojeneckých sil NATO, například hovoří o to, co jsou největší problémy aliance.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

NATO

James Stavridis pro server Bloomberg sepsal komentář, ve kterém uznává, že v NATO panovaly spory i dříve – například kvůli Afghánistánu a Libyi, i kvůli diskuzi o spravedlivém sdílení zátěže mezi USA a ostatními spojenci.

To, co se děje nyní, je podle něj „zjevná osobní antipatie prezidenta USA vůči alianci obecně a zejména klíčovým vůdcům“. „Nelibost Donalda Trumpa vůči německé kancléřce Angele Merkelové, britské premiérce Theresé Mayové a kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi se zdá být hluboce zakořeněná a nesnesitelná,“ píše admirál.

Podle něj je toto „osobní nepřátelství mezi nejdůležitějšími národními vůdci aliance“ obzvláště nebezpečné v době, kdy Rusko pod vedením Vladimira Putina využívá techniku „hybridní války“ k destabilizaci pobaltských a černomořských národů a využívá kybernetické operace k oslabení demokracie.

Panuje prý také obava, že by Trump mohl na summitu zničit i další vztahy a následně se v přátelském duchu setkat právě s Putinem. Stavridis také připomíná dění na summitu G7 a Trumpovo „objímání se“ se severokojeským vůdcem Kim Čong-unem. „Druhé kolo takového chování upevní v Evropě názor, že prezident je nenapravitelný a nespolehlivý partner, což povede k jedné z nejhlubších krizí za 70 let existence aliance,“ vysvětluje.

Obzvláště nebezpečná je podle něj osobní náklonnost a obdiv, který Trump k Putinovi chová. Američtí spojenci se podle bývalého velitele sil NATO obávají, že během nadcházející schůzky s Putinem může Trump udělat mnoho ústupků.

Jako příklad uvádí stažení velkého počtu amerických sil z Evropy nebo zastavění výcviku na východních hranicích aliance, protože podle Ruska jsou manévry „provokativní". „A když si vzpomenete na to, že Trump slíbil, že pozastaví cvičení s Jižní Koreou, je zřejmě strach velmi oprávněný, píše Stavridis.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

EU má plán proti Trumpovi. Americe se nebude líbit

22.07.2018 09:59 Tokio/Brusel - Protekcionistická politika, kterou razí americký prezident Donald Trump, zřejmě…

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama