EU je existenční hrozba? Z Británie zní varování před katastrofou

NÁZOR - Plán na opuštění EU, který představila britská premiérka Theresa Mayová, je momentem vítězství soudného rozumu v šílenství brexitu, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm poukazuje, že se konečně ukázalo, co brexit v podání Mayové znamená, přičemž za dobrou zprávou považuje skutečnost, že je měkčí, než předsedkyně vlády původně naznačovala.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

EU

Katastrofa pro Británii

"Špatnou zprávou je, že je to stále brexit," zdůrazňuje levicový deník. Kvituje ovšem racionální závěr premiérky, že její nepřekročitelné linie načrtnuté tak, aby uspokojily zastánce tvrdého postupu v Konzervativní straně, by znamenaly pro britský obchod a pracovní místa v zemi katastrofu.

Mayová učinila rozhodný a správný krok, aby se s touto linií rozešla, deklaruje The Guardian. Vysvětluje, že namísto celkového odchodu z jednotného trhu a opuštění všech regulací EU premiérka navrhuje po brexitu "udržet společná pravidla pro veškeré zboží", včetně zemědělských produktů, a její plán místo ukončení jurisdikce Evropského soudního dvora počítá s tím, že britští soudci budou nadále brát ohled na evropské judikatury.  

Iluzorní myšlení ovšem stále přetrvává, varuje editorial. Uvádí, že Brusel neumožní Británii odmítat budoucí evropské regule na zboží a omezovat svobodný pohyb osob, ani když Londýn přijme "obchodní důsledky", stejně jako EU nepřistoupí na byrokratické schéma, které by usnadnilo celní dohody tím, že přenese výběr cel na třetí země.

"Není šance, že toto bude schváleno v Bruselu, který bude místo toho nepochybně žádat permanentní brzdu v dohodě o odchodu, která zachová Británii v celní unii s EU, dokud ta nepřijde s funkční alternativou," pokračuje renomovaný server. Za dobrou novinku považuje, že v Downing  Street začíná vycházet na povrch realita a plán Mayové museli podepsat vládní ministři.  

Existují tedy náznaky, že brexit v podání Mayové by mohl dopadnout dobře, ale premiérka má k tomuto ještě daleko, především pokud EU bude chtít od Británie další záruky a jasná prohlášení, deklaruje prestižní deník. Varuje, že brexit je mnohem více o krizi v Konzervativní straně než o tom, na co zbylých sedmadvacet zemí EU v reálu přistoupí.

Konzervatismus, podobně jako sociální demokracie, se v době zažité pořádky narušující globalizace zmítá v potížích, jelikož se mění životní styl a pracovní i rodinný život, poukazuje editorial. Dodává, že Konzervativní stranu, která má chránit zájmy byznysu, čeká názorový kolaps, pokud se její hlavní frakce nyní rozhodne ničit pravidla kapitalismu.

Záblesk naděje     

Británie má nicméně záblesk naděje, protože různé členské státy EU se pohybují odlišnou rychlostí a pokud země zůstane na jednotném trhu a v rámci celní unie, ocitne se sice v pomalejším pruhu, ale nikoliv zcela mimo silnici, podotýká The Guardian. Naznačuje, že v budoucnu by se Spojené království mohlo k EU dle své volby k opět těsněji přimknout, případně naopak vzdálit.

Stoupenci tvrdé linie sice mohou považovat tuto flexibilitu za formu poddajnosti, ale v nejistých dobách se taková možnost jeví jako realismus, deklaruje levicový deník. Tvrdí, že Británie potřebuje funkční model pro existenci mimo evropský politický projekt, který ji s EU pevně ekonomicky propojí.

"Bez ohledu na svou příchuť je brexit aktem sebepoškození. Mayová zjevně nabízí kosmetické změny ve volném pohybu (osob) a zároveň omezuje škody pro byznys," pokračuje britský server. Připomíná, že Británie bude nucena pravidla pouze přijímat, aniž by se podílela na jejich tvorbě, což je pro suverenitu země mnohem horší než současný stav.

Přesvědčení stoupenci brexitu EU ideologicky odmítají, jelikož ji chybně vinní za vše špatné v Británii, vysvětluje The Guardian. Podotýká, že pro tyto britské zákonodárce je průlom ze strany Mayové mnohem více než zabití prázdného sloganu, a proto budou chtít akcelerovat rozchod s Evropou na geopolitickou únikovou rychlost, která umožní osvobodit se z toho, co považují za omezující gravitační pole EU.

Evropa pravici v Konzervativní straně oslabila tím, že ji rozdělila, soudí prestižní deník. Připomíná, že pro mnoho konzervativců je brexit důležitý, ale ne víc než jednota strany a právě oni půjdou s Mayovou. Zbytek jsou "nesmiřitelní", kteří vidí EU jako existenční hrozbu pro Spojené království a této skupině se musí premiérka postavit v parlamentu, nabádá editorial.

Za útěchu považuje renomovaný server skutečnost, že Mayová po dvou letech přišla s nějakým programem, který bere v potaz realitu, jíž bude Británie při odchodu s EU čelit. "Ale bez toho, aby se rozloučila s tvrdou brexitovou parlamentní klikou, nedokáže přijít s plánem pro britský odchod z EU, který by se mohl ukázat jako praktický," uzavírá The Guardian.    

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dívce se po rozchodu udělalo zle. Lékaři zjistili proč a sami byli v šoku

17.08.2018 19:33 Aktualizováno Londýn - Mladá dívka Kate Stallardová pocházející z Velké Británie si před časem prošla bolestivým…

Starosta Londýna přiznal: Není jiná možnost, musíme začít jednat

17.08.2018 17:55 Londýn - Londýn už nemá jinou možnost, než se začít připravovat na případný odchod Británie z…

Svatba rakouské ministryně bude bujará, Putin veze kozáckou kapelu

17.08.2018 16:57 Vídeň - Na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové dorazí v sobotu 18. srpna i ruský…

Půl roku od vraždy Kuciaka. Novináři dnes sepsali ostrý dopis

17.08.2018 16:48 Bratislava - Dnes uplynulo půl roku od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama