Dramatický summit NATO? Překvapení může přijít s Trumpem

Brusel - Summit Severoatlantické aliance, který dnes začíná v Bruselu, má nabitý program. Šéfové států a vlád 29 členských států by měli potvrdit změny velitelské struktury, odsouhlasit spuštění výcvikové mise v Iráku či oznámit začátek rozhovorů o vstupu Makedonie, zřejmě někdy v příštím roce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Summit NATO v Newportu, Velká Británie

Především ale budou opět ujišťovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Evropa skutečně bude víc investovat do své vlastní obrany.

Trump spojenecké země právě za malý přípěvek společnému dílu opakovaně peskuje, jeho veřejná vystoupení a příspěvky na sociálních sítích bývají velmi ostré a nevybíravé.

Jaký způsob komunikace šéf americké administrativy dnes v nové budově alianční centrály zvolí, ale zůstává velkou neznámou. Závěrečné komuniké schůzky už však bylo odsouhlaseno na pracovní úrovni a nečeká se, že by v něm účastníci summitu dělali nějaké zásadní změny.

Jen pár dní před Trumpovou schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se ale někteří diplomaté obávají možných nepříznivých signálů ohledně prasklin v jednotě západní obranné aliance.

Evropské země Washington ujišťují, že do roku 2024 své závazky navýšit výdaje na obranu splní. Většina, včetně ČR, také předložila konkrétní plán, jak se na dvě procenta hrubého domácího produktu hodlají dostat.

U večeře státníky čeká obecnější strategická debata o světovém dění, včetně chladných vztahů s Ruskem. Česko bude dnes na summitu zastupovat prezident Miloš Zeman.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

EU má plán proti Trumpovi. Americe se nebude líbit

22.07.2018 09:59 Tokio/Brusel - Protekcionistická politika, kterou razí americký prezident Donald Trump, zřejmě…

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama