Ochrana EU před uprchlíky? Salvini, Seehofer a Kickl vytvořili "koalici aktivních"

Innsbruck - V Innsbrucku dnes začalo jednání ministrů vnitra zemí Evropské unie. Ještě před ním se sešli zástupcu Rakouska, Německa a Itálie. Herbert Kickl, Horst Seehofer a Matteo Salvini se shodli na nutnosti posílit ochranu vnějších hranic EU a potírat pašeráctví lidí. Chtějí vytvořit takzvanou "koalici aktivních".

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Herbert Kickl, rakouský ministr vnitra

Ministři Rakouska, Německa a Itálie pře schůzkou potvrdili svůj společný tvrdý postoj vůči migraci. Seehofer řekl, že tato trojice ministrů usiluje o evropská řešení, ale jsou si vědomi toho, že to bude "herkulovský úkol". Seehofer také řekl, že v jednáních o reformě migrační politiky EU se díky Německu, Itálii a Rakousku "věci daly do pohybu".

Rakouský ministr Kickl poznamenal, že tato skupina chce "vyslat jasný vzkaz světu, a zvláště pašerákům, že v budoucnu už nebude možné a nemělo by být možné vkročit na evropskou půdu, jestliže nemáte právo na ochranu".

Italský ministr vnitra Salvini zopakoval svou tezi "méně vyplutí z Libye - méně příchodů do EU". Politik, který je šéfem pravicově populistické Ligy, proto vyzval k větší podpoře Libye, která by podle něj měla už na svém území migrantům zabránit v cestě do Itálie. 

Za Česko se jednání v tyrolské metropoli účastní náměstek ministra vnitra pro vnitřní věci Jiří Nováček. 

Na dnešním neformálním jednání se ministři vnitra EU shodli na nutnosti přísnější ochrany vnějších hranic Evropské unie, důslednějším boji proti pašeráctví lidí a zvýšení efektivity deportací neúspěšných žadatelů o azyl. 

Podle Kickla panovala na neformální schůzce ministrů osmadvaceti zemí "velmi, velmi široká shoda". Spokojený byl podle agentury APA po skončení jednání také eurokomisař pro otázky vnitra Dimitris Avramopulos. Výsledky schůzky označil za "lepší, než se dalo čekat".

Kickl, který v rakouské vládě zastupuje protiimigrační Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), po jednání rovněž řekl, že široké podpory se dostalo i projektu "vyloďovacích" středisek mimo Evropu. Podle něj se EU pokusí vytvořit "modelový projekt s jedním ze států severní Afriky". Avramopulos nicméně poznamenal, že nezná žádný severoafrický stát, který by chtěl takové středisko hostit.

"Navrhneme (vytvoření) evropské pohraniční policie," oznámil dnes rovněž eurokomisař. Do roku 2020 by podle něj mělo vnější hranice EU strážit 10.000 policistů.

Ne všichni ministři ovšem důraz na ochranu vnějších hranic přivítali. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn jej kritizoval. Evropa podle něj musí ukázat i solidaritu a přijímat lidi v nouzi.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

EU má plán proti Trumpovi. Americe se nebude líbit

22.07.2018 09:59 Tokio/Brusel - Protekcionistická politika, kterou razí americký prezident Donald Trump, zřejmě…

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama