USA nepotřebují spojence v EU? Šéf Bílého domu znovu utočí na Evropu

Washington - Americký prezident Donald Trump v neděli označil EU za nepřítele své země, měl tím na mysli především obchodní vztahy. Kromě obchodních vztahů Trumpovi vadí i migrační politika EU, americký prezident kritizuje zejména Merkelovou a její politiku tolerance. Dnešní setkání Trupma a Putina vyvolává pochybnosti o tom, koho Trump doopravdy pokládá za své přátelé.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump

V sobotu v rozhovoru s televizí CBS News Trump prohlásil, že je pozitivně naladěn vůči jeho historickému setkání s šéfem Kremlu. V rozhovoru Trump rovněž označil EU za jednoho z mnoha nepřátel, které USA mají. Dodal, že má na mysli zejména obchod.

Na dotaz moderátora, kdo jsou nyní největší nepřátelé Spojených států, Trump uvedl: "Myslím, že máme spoustu nepřátel.  Evropská unie je nepřítel, za to, co nám dělají v obchodě. O EU byste si to nemysleli, ale je nepřítel. Rusko je nepřítel v určitých ohledech. Čína je nepřítel ekonomicky. To ale neznamená, že jsou špatní. To neznamená nic. Znamená to, že jsou konkurenceschopní.“

EU Trumpův názor nesdílí a tvrdí, že Evropa na USA pohlíží jako na svého hlavního spojence. Na prezidentova slova reagovali lídři z celé Evropy, nikdo s nim ale nesouhlasil. „Amerika a EU jsou nejlepší přátelé. Kdokoli říká, že jsme nepřátelé, šíří fake news (falešné zprávy)," reagoval ihned na twitteru na Trumpova slova předseda Evropské rady Donald Tusk

Mezi EU a USA panují určité obchodní konflikty a rozdílné pozice v otázce skleníkových emisí. Před rokem americký prezident ohlásil odchod od Pařížské smlouvy, která stanovila společné cíle v boji s globálním oteplováním. Tento krok velmi znepokojil EU, která usiluje o snižování emisí.

Trump uvedl, že EU musí víc investovat do obrany a zároveň zpřísnit migrační politiku. Evropští lídři si uvědomují, že bez USA mohou ztratit kontrolu nad politickou situaci ve světě, navíc nedokážou vyřešit ani konflikty na Blízkém východě. Bez USA Evropa zůstane bez hlavního ekonomického spojence, zatímco Trump jasně uvedl, že je namířen prohlubovat vzájemné ekonomické partnerství s Japonskem, Austrálii, Novým Zélandem a dalším neevropskými státy včetně samotného Ruska.

Trump si opakovaně stěžuje na obrovský obchodní deficit, který mají Spojené státy s EU, zvláště s Německem. Pohrozil kvůli tomu již Evropě zavedením cel a některá již také uplatňuje.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět upírá oči k Česku. Přetřásá srpen 1968

19.08.2018 16:31 Praha - Světová média dál průběžně vydávají materiály věnované nadcházejícímu 50. výročí událostí…

Do Evropy připluli další uprchlíci. Státy se hádají, nikdo je nechce

19.08.2018 16:14 Řím/Valletta - Itálie a Malta dnes dál vyostřily spor o to, která z těchto zemí by měla přijmout…

Berlínská policie vyšetřuje kontroverzní pochod neonacistů

19.08.2018 15:16 Berlín - Berlínská policie zahájila 45 vyšetřování v souvislosti se sobotním pochodem neonacistů k…

Italská vláda provede kvůli pádu mostu rozsáhlé kontroly

19.08.2018 14:32 Řím - Italská vláda plánuje po pádu dálničního mostu v Janově zevrubné kontroly veřejných staveb po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama