Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden zachráněni z rybářské lodi ve Středozemním moři. Itálie odmítla informaci, že libyjská pobřežní stráž nechala při záchranné akci na moři dvě ženy s dítětem a plavidlo potopila.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky

Všech 450 zachráněných migrantů se do pondělí vylodilo v sicilském přístavu Pozzallo. Italský premiér Giuseppe Conte se o víkendu obrátil na EU s žádostí o řešení situace a o převzetí migrantů. Francie, Německo, Malta, Portugalsko a Španělsko oznámily, že přijmou po 50 uprchlících. Irsko se ujme dvaceti. 

"Rakousko od roku 2015 přijalo více než 150.000 žádostí o azyl a v poměru k počtu obyvatel učinilo jeden z největších příspěvků do migrační politiky EU," řekl dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz. "Mnoho dalších zemí jich přijalo velmi málo," poznamenal s tím, že Rakousko se proto "nebude účastnit dalšího přerozdělování".

Šéf španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps na twitteru uvedl, že jeho organizace našla dnes u libyjských břehů v moři dvě mrtvoly (ženu a dítě) a živou ženu. Camps také obvinil libyjskou pobřežní stráž, že nepomohla všem migrantům z jedné lodi. 

Na to vzápětí reagoval italský ministr vnitra Matteo Salvini. "Jen se pokuste najít tweet, v němž někoho vyzývám, že se lidské bytosti mají nechávat na moři. Mým cílem je všechny zachránit, o všechny se postarat, všechny nakrmit, ale také zamezit tomu, aby všichni (migranti) skončili v Itálii," uvedl šéf protiimigrantské Ligy, jemuž se v nynější vládě podařil prosadit tvrdý postup vůči migraci.

"Matteo Salvini, takhle provádí libyjská pobřežní stráž humanitární záchranu. Open Arms zachránila jedinou přeživší, zatímco tvoji libyjští přátelé zabili ženu a dítě. Zachovej se alespoň dnes slušně, mlč a otevři přístavy," vyzval ministra vnitra poslanec levicové strany Svobodní a rovní Erasmo Palazzotto.

Salvini dnes znovu zopakoval, že jeho "postoj je pevný" a že nevládním organizacím přístavy neotevře. "Dvě lodě španělské nevládní organizace se vrátily do Středomoří naložit lidské bytosti. Ať šetří čas a peníze, italské přístavy uvidí jen z pohlednice," napsal Salvini na twitteru.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dívce se po rozchodu udělalo zle. Lékaři zjistili proč a sami byli v šoku

17.08.2018 19:33 Aktualizováno Londýn - Mladá dívka Kate Stallardová pocházející z Velké Británie si před časem prošla bolestivým…

Starosta Londýna přiznal: Není jiná možnost, musíme začít jednat

17.08.2018 17:55 Londýn - Londýn už nemá jinou možnost, než se začít připravovat na případný odchod Británie z…

Svatba rakouské ministryně bude bujará, Putin veze kozáckou kapelu

17.08.2018 16:57 Vídeň - Na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové dorazí v sobotu 18. srpna i ruský…

Půl roku od vraždy Kuciaka. Novináři dnes sepsali ostrý dopis

17.08.2018 16:48 Bratislava - Dnes uplynulo půl roku od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama