Babiš pro Financial Times: EU potřebuje změnu, nemůžeme přijmout všechny migranty planety

Londýn/Praha - Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro britský list The Financial Times řekl, že Evropská unie potřebuje změnu a pravomoci se musejí vrátit do národních metropolí. Unie by se podle něj měla spíše zaměřit na zabezpečení svých hranic a poskytnout pomoc zemím, které uprchlíci opouštějí.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR

"Nemůžeme přijmout všechny migranty planety. Pokud budou přistěhovalecká centra uvnitř Evropy, kdo bude rozhodovat, kam tito lidé půjdou? Kdo jim dá azyl?" řekl Babiš. 

Podle něj je zapotřebí podepsat se zeměmi, jako je Libye a Tunisko, smlouvu obdobnou dohodě EU s Tureckem. Je rovněž třeba pomoci lidem přímo v jejich zemích, například v Sýrii, v Nigérii nebo jinde.

Premiér odmítl tvrzení, že v Česku, Maďarsku nebo Polsku je ohrožena demokracie. "Lidé volí svobodně, a pokud nejsou spokojeni s maďarskými nebo polskými politiky, vymění je," řekl.

Babiš se označil za "rozhodně proevropského politika" a zdůraznil, že se staví proti snahám české opozice vyvolat referendum o členství země v EU. Unie ale podle něj potřebuje změnu a pravomoci se musejí vrátit do národních metropolí. "Klíčovou zásadou musí být, že EU toho bude dělat méně, ale účinněji. Už žádná nesmyslná nařízení. Legislativa musí být moudřejší a lepší," prohlásil český premiér.

Britský list připomíná, že Babiš byl obviněn v souvislosti s vyšetřováním dotací EU. Provinění opakovaně odmítá. "V novinách jsem četl, že jsem docela bohatý. Nikdo mě nemůže zkorumpovat. Jsou to kecy, prostě lži," řekl.

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turistka zažila v Chorvatsku peklo. Personál hotelu jí rozmlátil kovovou…

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Londýn - Šestadvacetiletá britská studentka Laura Denmanová si v Chorvatsku prožila nejhorší chvíle…

DOKUMENT: Projev slovenského prezidenta Kisky k výročí okupace v srpnu 1968

21.08.2018 20:33 Bratislava - Projev slovenského prezidenta Andreje Kisky, který pronesl dnes ve středoslovenském…

Lékaři bez hranic vyzvali Řím, aby nechal migranty vylodit

21.08.2018 20:28 Katánie (Itálie) - Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes prostřednictvím twitteru vyzvala italské…

Dohoda o brexitu se nestihne? Británie vydá instrukce pro nejhorší možný…

21.08.2018 19:51 Aktualizováno Brusel - Summit EU plánovaný na 18. a 19. října byl dlouho označován za rozhodující moment…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama