Slovensko se bouří proti Ringo Čechovi. Neznají uprchlíky a přirození, tvrdí umělec

Bratislava - O pořádný poprask se na Slovensku postaral kontroverzní a osobitý umělec František Ringo Čech. Liptovská galerie Petra Michala Bohúňa se ocitla pod palbou poté, co veřejnosti zpřístupnila jeho výstavu. To ale některým zaměstnancům vadí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

František Ringo Čech

Výstavu děl českého hudebníka Františka Ringa Čecha nainstalovala galerie přímo v centru Liptovského Mikuláše v prostorách Galerie Kolomana Sokola. Podle kurátora Petera Cabadaje je určena zejména pro ty, kteří umí ocenit osobitý humor Ringo Čecha, a z podstaty věci není určena dětem a mládeži.

Odborní pracovníci galerie ale podle deníku Sme s výstavou nesouhlasí a veřejně se proti ní ohradili. "Jménem svým, jakož i jménem odborných zaměstnanců galerie, se tímto veřejně distancujeme od této výstavy. Domníváme se, že prezentovaná tvorba F. R. Čecha neodpovídá kritériím výtvarného umění, je společensky dehonestující, a proto nepatří do kulturní instituce," napsala v otevřeném dopise zástupkyně zaměstnanců Erika Benická, profesionální výtvarnice, restaurátorka a členka Komory restaurátorů.

"Jeho naturalisticky stylizovaný projev je nevyvinutý, jednotvárný, příliš snaživý, kýčovitý, sarkastický, obscénní a deviantní, bez vědomí etické odpovědnosti výtvarné tvorby, s velmi nízkým standardem formového projevu. Obsahově jde o nejhrubší formu výsměchu kulturním a etickým principům, ke kterým se hlásíme," dodala s tím, že Čechova díla jsou urážlivá a nenávistná.

Cabadaj ale výstavu brání. "Vždycky byli a najdou se i dnes všelijací kritici, kteří Ringovi vyčítají kde co. Drsný slovník, nadmíru substandardních výrazů, vulgarismy, perverzitu," citoval Denník N kurátora.

Sám František Ringo Čech tvrdí, že něco podobného už před třiceti lety v Česku. "Slováci jsou logicky překvapení, protože mě neznají a najednou vidí nahé krásky, dámské přirození nebo imigranty na stromech," vysvětlil serveru Aktuálně umělec.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět upírá oči k Česku. Přetřásá srpen 1968

19.08.2018 16:31 Praha - Světová média dál průběžně vydávají materiály věnované nadcházejícímu 50. výročí událostí…

Do Evropy připluli další uprchlíci. Státy se hádají, nikdo je nechce

19.08.2018 16:14 Řím/Valletta - Itálie a Malta dnes dál vyostřily spor o to, která z těchto zemí by měla přijmout…

Berlínská policie vyšetřuje kontroverzní pochod neonacistů

19.08.2018 15:16 Berlín - Berlínská policie zahájila 45 vyšetřování v souvislosti se sobotním pochodem neonacistů k…

Italská vláda provede kvůli pádu mostu rozsáhlé kontroly

19.08.2018 14:32 Řím - Italská vláda plánuje po pádu dálničního mostu v Janově zevrubné kontroly veřejných staveb po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama