Dusno na Slovensku: Několik poslanců plánuje navštívit Krym, ukrajinský velvyslanec protestuje

Bratislava - Poslanci slovenského parlamentu chtějí navštívit poloostrov Krym, který v roce 2014 proti vůli Ukrajiny anektovalo Rusko. Cestu plánují na začátku srpna. S odvoláním na vyjádření nezařazeného poslance Petera Marčeka, který cestu organizuje, o tom dnes informovala slovenská média.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Národná rada Slovenskej republiky

Slovensko označilo anexi Krymu za porušení mezinárodního práva a Bratislava podpořila sankce, které v této souvislosti EU uvalila na Rusko.

„Pojedou poslanci a podnikatelé jako soukromé osoby v době svého volna. Toto území (Krym) odjakživa patřilo Rusku," řekl Marček, podle kterého lidská práva nejsou porušována na Krymu, ale na Ukrajině. Složení delegace Marček neupřesnil.

Ukrajinský velvyslanec na Slovensku Jurij Muška plány zákonodárců kritizoval, poslanců se zastal šéf slovenské sněmovny Andrej Danko. „Ti, kdo navštěvují Krym, porušují zákony Ukrajiny. Soudím, že ty osoby, které navštíví Krym, budou mít v budoucnu zákaz cestovat na Ukrajinu," řekl Muška.

Proti výrokům ukrajinského velvyslance se ohradil předseda slovenského parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Danko, který je známý svým vstřícným postojem k Rusku a který loni na rozdíl od jiných vedoucích politiků Slovenska anexi Krymu neodsoudil.

„Pokud se jakýkoliv občan, natož poslanec Národní rady, rozhodne kamkoliv vycestovat, žádný velvyslanec nebude říkat, zda tam jet mají, nebo nemají. Pokud se poslanec Národní rady rozhodne jet nejen na Krym, ale třeba i na Měsíc, nikdo ho nemůže zastrašovat," napsal Danko v prohlášení.Muška opakovaně porušuje protokol a nevhodným způsobem se vyjadřuje o slovenských poslancích a o představitelích Slovenska, dodal Danko.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dívce se po rozchodu udělalo zle. Lékaři zjistili proč a sami byli v šoku

17.08.2018 19:33 Aktualizováno Londýn - Mladá dívka Kate Stallardová pocházející z Velké Británie si před časem prošla bolestivým…

Starosta Londýna přiznal: Není jiná možnost, musíme začít jednat

17.08.2018 17:55 Londýn - Londýn už nemá jinou možnost, než se začít připravovat na případný odchod Británie z…

Svatba rakouské ministryně bude bujará, Putin veze kozáckou kapelu

17.08.2018 16:57 Vídeň - Na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové dorazí v sobotu 18. srpna i ruský…

Půl roku od vraždy Kuciaka. Novináři dnes sepsali ostrý dopis

17.08.2018 16:48 Bratislava - Dnes uplynulo půl roku od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama