Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí vrcholné úředníky

Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci, nechává úřady chladnými. Tamní úřady zakročit neplánovaly a poté, co objekt prohledala policie, se zjistilo, že jde jen o muzeum. Od té doby ale neuplynulo ani 24 hodin a na Slovensku už nejen padají hlavy, ale zabavují se i tanky.

Přidejte svůj názor 156 komentářů

Obrněná základna Nočních vlků na Slovensku

Noční vlci si na Slovensku vybudovali obrněnou základnu, kterou otevřeli v červnu letošního roku. Základna ruských motorkářů je ale doslova pevností. Vysoké betonové zdi jsou obehnány ostnatým drátem a ukrývají řadu masivních válečných zbraní.

Podle slovenského listu Pravda se totiž objevily snímky, které měly být pořízeny z dronu nad Dolnou Krupou, kde pobočka stojí. Obec se nachází nedaleko Hodonína a na fotografiích lze vidět tanky, obrněná vozidla i střelnici.

Podle informací deníku v areálu na okraji vesnice také cvičí i takzvaní Slovenští branci, tedy militantně orientovaná skupina Slováků, která pravidelně cvičí se zbraněmi oděná v maskáčích a rozdělená podle vojenských hodností.

Slovenská policie ale uvedla, že jde o pojízdná vozidla, která nejsou schopna střelby. Jsou to prý pouze historické exponáty, expozice v tomto objektu je plánována již na podzim tohoto roku, a má být zpřístupněna veřejnosti. V objektu se také prý žádná střelnice nenachází.

Politický otřes začal

Po tomto zjištění se velké změny neočekávaly, opak je ale pravdou. Ministr obrany Peter Gajdoš (SNS) sesadil ředitele Vojenského historického ústavu Miloslava Čaploviče. Reagoval tak na zapůjčení vojenské techniky, která se nyní nachází v pevnosti Dolní Krupé.

Resort obrany tvrdí, že byla bez vědomí ministra podepsána smlouva o pronájmu techniky mezi VHÚ s Muzeem historických vozidel Trnava, jejíž jednatelem je Jozef Hambálek.

Gajdoš také nařídil okamžité ukončení smlouvy s občanským sdružením a vrácení techniky. "A to i přesto, že jde o muzejní kusy, čili nefunkční a znehodnocenou techniku, se kterou již není možné plnit úkoly, pro jejichž účel byla vyrobena," řekla agentuře TASR mluvčí ministerstva obrany Danka Capáková.

"Ministerstvo obrany zdůrazňuje, že současné vedení žádnou techniku občanskému sdružení Muzeum historických vozidel Trnava se sídlem v Dolní Krupé neprodalo a distancuje se od toho, pokud tak bylo učiněno za předchozích ministrů obrany," dodala Capáková.

Tanky a obrněné transportéry je podle zákona možné převést pouze právnickým osobám, které mají platné povolení k obchodování s vojenským materiálem. Toto povolení vydává ministerstvo hospodářství a je platné pět let.

Sběratelé musí mít platné osvědčení o zápisu do rejstříku sběratele znehodnocených produktů pro obranné účely, které také vydává ministerstvo hospodářství. Toto osvědčení opravňuje vlastníka nakládat pouze se znehodnocenými výrobky obranného průmyslu.

Vstupte do diskuze (156)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dívce se po rozchodu udělalo zle. Lékaři zjistili proč a sami byli v šoku

17.08.2018 19:33 Aktualizováno Londýn - Mladá dívka Kate Stallardová pocházející z Velké Británie si před časem prošla bolestivým…

Starosta Londýna přiznal: Není jiná možnost, musíme začít jednat

17.08.2018 17:55 Londýn - Londýn už nemá jinou možnost, než se začít připravovat na případný odchod Británie z…

Svatba rakouské ministryně bude bujará, Putin veze kozáckou kapelu

17.08.2018 16:57 Vídeň - Na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové dorazí v sobotu 18. srpna i ruský…

Půl roku od vraždy Kuciaka. Novináři dnes sepsali ostrý dopis

17.08.2018 16:48 Bratislava - Dnes uplynulo půl roku od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama