Jak se vypořádat s narkomany? Norsko bude testovat bezplatné podávání heroinu závislým

Oslo - Norsko řeší, jak se vypořádat s narkomany. Tamní vláda připravuje testovací program, v jehož rámci bude 400 silně závislým poskytován zdarma heroin. Podobné kontroverzní terapie s využitím heroinu již byly schváleny nebo se testují ve Švýcarsku, Nizozemsku a Dánsku, napsala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Vlajka Norska

Informoval o tom list Aftenposten, podle něhož by tento zkušební projekt měl začít v roce 2020 nebo 2021.

Ministr zdravotnictví Bent Höie už v lednu řekl, že se hodlá zabývat možností pokusně zavést asistovanou léčbu nejtěžších případů drogově závislých osob heroinem. Cílem je zlepšit životní podmínky nejvíce postižených lidí, potvrdila dnes uvedený záměr vláda.

"Chceme pomáhat těm závislým osobám, které jsou obtížně dosažitelní, těm, které nejsou součástí programu LAR, tedy rehabilitace pomocí medikamentů, a které se obtížně léčí," vysvětlil.

O tom, kterým drogově závislým osobám bude program navrhnut a jakým způsobem se jim bude heroin poskytovat, rozhodne zdravotnický úřad. Jeho úkolem také bude zjistit ekonomické dopady projektu. Stoupenci terapie tvrdí, že vedle zlepšení kvality života a snížení úmrtnosti narkomanů také umožňují snížit trestnou činnost a s tím související náklady.

Norsko patří mezi evropské země s nejvyšším počtem lidí, kteří zemřeli na předávkování drogami - v roce 2015 to bylo 81 úmrtí na milion obyvatel. 

Témata: norsko | Drogy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turistka zažila v Chorvatsku peklo. Personál hotelu jí rozmlátil kovovou…

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Londýn - Šestadvacetiletá britská studentka Laura Denmanová si v Chorvatsku prožila nejhorší chvíle…

DOKUMENT: Projev slovenského prezidenta Kisky k výročí okupace v srpnu 1968

21.08.2018 20:33 Bratislava - Projev slovenského prezidenta Andreje Kisky, který pronesl dnes ve středoslovenském…

Lékaři bez hranic vyzvali Řím, aby nechal migranty vylodit

21.08.2018 20:28 Katánie (Itálie) - Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes prostřednictvím twitteru vyzvala italské…

Dohoda o brexitu se nestihne? Británie vydá instrukce pro nejhorší možný…

21.08.2018 19:51 Aktualizováno Brusel - Summit EU plánovaný na 18. a 19. října byl dlouho označován za rozhodující moment…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama