450 zraněných v Bukurešti. Protivládní protesty se zvrhly v násilí

Bukurešť - Během páteční protivládní demonstrace v rumunské metropoli došlo k násilnostem. Zraněno bylo přes 450 lidí. V nemocnici skončilo 70 lidí, z toho devět policistů. Protesty se konaly i v dalších městech, tam však bez incidentů.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Stovky zraněných při protestech proti vládě v Bukurešti (11. srpna 2018)

Proti vládě vedené sociálními demokraty v Rumunsku v pátek protestovaly desítky tisíc lidí po celé zemi. V Bukurešti se jich sešlo zhruba 20.000.  Někteří demonstranti se pokoušeli dostat přes příslušníky bezpečnostních složek do budovy vlády. Jiní házeli dlažební kostky nebo zápalné láhve. Policie zadržela 33 lidí. Zahájeno bylo osm trestních řízení.

Radnice rumunské metropole podle policie v pátek nařídila "evakuovat" hlavní bukurešťské Vítězné náměstí v centru města. Postup bezpečnostních složek tak dnes hájil policejní mluvčí Georgian Enache, podle něhož byl zákrok oprávněný, protože demonstranti byli několikrát vyzváni, aby náměstí opustili.

zdroj: YouTube

"Důrazně odsuzuji brutální zásahy policie, které byly naprosto nepřiměřené postupu většiny demonstrantů," uvedl již v pátek na facebooku rumunský prezident Klaus Iohannis, který je kritikem levicové vlády. Postup policie podle něj musí vysvětlit ministerstvo vnitra.

Aktivisté na sociálních sítích na dnešní večer svolávají další protestní akce. Událost s názvem "Neodejdeme, dokud to neuděláte vy!" má začít v 18.00 místního času (17.00 SELČ).

Protesty organizuje uskupení, která sdružují Rumuny pracující v zahraničí. Ti si stěžují na nízké platy, pokusy vládnoucí strany oslabit rumunskou justici a na korupci.

Demonstrantům dále vadí zmírnění trestního zákona, které schválil parlament ovládaný levicí. Podle opozice umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání. Jedním z nich by mohl být i vlivný šéf Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. Je předsedou parlamentu a fakticky řídí vládu. Premiérem se nemohl stát, protože byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasisté, xenofobové a šovinisté? Politolog nabízí překvapivý pohled na…

15.08.2018 00:01 NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama