Uprchlíci na holičkách? Lodě ve Středozemním moři jim přestaly pomáhat

Řím - Uprchlíci vypověděli, že jejich člun ve Středomoří minulo několik záchranářských plavidel, ale žádné se nepokusilo jim pomoci, dokud se neobjevila loď Aquarius. Francouzsko-německá charitativní organizace SOS Méditerranée přičítá neochotu záchranářských lodí tomu, že Itálie a Malta v minulých týdnech odmítly záchranářským lodím povolení vplout do jejich přístavů.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

uprchlíci

Aquarius je aktuálně na své letošní desáté misi ve Středozemním moři. V pátek nedaleko libyjských břehů vzala na palubu 141 migrantů ze dvou dřevěných člunů. SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF) obvinili libyjskou pobřežní stráž z hazardování s jejich životy, když posádku lodi neinformovala o blízkosti člunů v ohrožení.

Organizace také uvedly, že jiné lodě v oblasti patrně migranty ignorovaly. Uprchlíci údajně vypověděli, že jejich člun minulo pět různých lodí, ale pomoc nenabídly. Posádky záchranářských plavidel zřejmě váhají s poskytnutím pomoci, protože nechtějí riskovat, že běženci na jejich palubách uváznou a posádky je nebudou moci dopravit do bezpečí.

zdroj: YouTube

Právě do takové situace se dostala v červnu loď Aquarius, když převážela více než 600 běženců a Itálie i Malta jí uzavřely přístavy. Po devíti dnech dostala povolení zakotvit ve Španělsku. Nyní podle reportéra Reuters na palubě lodi nastalo něco podobného. Malta přijetí Aquariusu odmítla bezprostředně po poslední záchranné operaci, Itálie vyjádřila stejné stanovisko během víkendu.

Počet migrantů vyrážejících z nestabilní severoafrické Libye v posledních měsících výrazně klesl. Nejvíce migrantů letos směřuje do Španělska, kam jich dorazilo od 1. ledna přes 24.600. Do Itálie, která od roku 2014 přijala přes 650.000 migrantů, se jich dostalo téměř 19.000. Ve snaze překonat Středozemní moře už letos 1524 lidí zahynulo nebo je nezvěstných.

Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasisté, xenofobové a šovinisté? Politolog nabízí překvapivý pohled na…

15.08.2018 00:01 NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama