Pohřeb romského prince doprovázel křik a slzy pozůstalých

Calimanesti - Do rumunského města Calimanesti se v neděli na pohřeb romského prince Iona Miclesca, který zemřel v pondělí v pražské nemocnici na Vinohradech, sjelo na 500 příbuzných. Otevřenou rakev se sedmnáctiletým mladíkem doprovázaly silné emoce příbuzných, informují rumunská média.

Diskuze zablokovaná

Pohřební rituál začal v poledne přímo v domě otce utonulého prince Robinsona Dimofteho, kde nad rakví odříkali modlitby dva pravoslavní kněží. Při odnášení rakve na ozdobenou korbu nákladního automobilu pak prince vyprovázel křik a pronikavý nářek. Příbuzní museli dokonce držet Ionovu matku Cernisoru, která si začala trhat vlasy.

Před vozem s mladíkovým tělem kráčeli v dešti kněží a muži nesoucí kříž s jeho jménem. Po krátkém obřadu v kostele začne třetí část pohřbu, kdy bude Ionovo tělo uloženo do vyzdobeného zděného hrobu. Ten dělníci dokončovali ještě v neděli dopoledne.

Po tři dny přicházely do domu zesnulého stovky lidí a loučily se s nebožtíkem, který ležel v otevřené rakvi. Do ní mu podle romské tradice smuteční hosté dávají dary, které bude mrtvý potřebovat na onom světě.

Ion Miclescu se téměř utopil na koupališti u Staré Boleslavi. Mladík byl s rodinou na cestě po Evropě. Jejich cílem byl Berlín, kde se měli setkat s dalšími olašskými Romy. Po cestě se zastavili v Česku. Dva týdny byl Ion Miclescu v komatu v pražské vinohradské nemocnici. Do Prahy za princem během jeho pobytu v nemocnici přijelo několik desítek příbuzných. V pondělí odpoledne lékaři konstatovali mozkovou smrt, o den později ho jeho příbuzní převezli do rodného Rumunska.

Témata: Romové
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 00:01 NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

OBRAZEM: Chceme nové hlasování o brexitu, požadovaly v Londýně…

23.06.2018 23:40 Londýn - V Londýně demonstrovaly za to, aby bylo vyhlášeno nové referendum ohledně odchodu Anglie z…

Demonstrace v Londýně: 100 tisíc lidí žádalo nové referendum. Johnson…

23.06.2018 23:34 Aktualizováno Londýn - Odpůrci brexitu se dnes vydali na pochod centrem Londýna a požadovali vypsání nového…

Macron rázně: Finanční sankce na země EU odmítající azylanty. Eskaluje…

23.06.2018 20:55 Aktualizováno Paříž/Berlín/Řím - Francouzský prezident Emmanuel Macron je pro finanční sankce vůči zemím EU,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama