Megaloman Sarkozy chce Paříž posunout k oceánu

Paříž - Zatím nejambicióznější projekt od dob, kdy francouzský císař Napoleon III. zboural většinu Paříže a vytvořil její nynější podobu, chystá prezident Nicolas Sarkozy. Informace přineslo středeční vydání LN.

Přidejte svůj názor

prezident Francie, Nicolas Sarkozy

Pověřil desítku renomovaných architektů, aby vytvořili koncepci nového hlavního města jako obří zelené metropole. Podle jednoho z nejtroufalejších plánů by se hranice Paříže měla rozrůst podél řeky Seiny až k přístavu Le Havre. " Všechny velké metropole budoucnosti musejí mít svůj přístav, " prohlásil autor návrhu Antoine Grumbach.

I když tyto plány nejsou podle odborníků v nejbližší době příliš reálné, Sarkozy už začal na svých snech pracovat. Pro začátek hodlá vystavět v metropoli novou dopravní infrastrukturu v podobě superrychlých vlaků, které by propojily centrum města s jeho širokým okolím. Potom chce podstatně rozšiřovat nynější ekonomickou pařížskou čtvrť La Défense.

" Naše cíle jsou tak rozsáhlé, že bude třeba nových úředních postupů, které by je umožnili realizovat, " řekl Sarkozy médiím. Už na podzim se tak bude snažit prosadit v parlamentu zákon, který by celou realizaci urychlil. Se stavbou by se mělo začít nejdříve v roce 2012, až Sarkozy obhájí svůj prezidentský mandát. Podle prvních odhadů přijde jen rekonstrukce dopravní sítě na 35 bilionů eur.

autor zprávy LN: Vladimíra Straková

Témata: Sarkozy, Nicolas
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 00:01 NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

OBRAZEM: Chceme nové hlasování o brexitu, požadovaly v Londýně…

23.06.2018 23:40 Londýn - V Londýně demonstrovaly za to, aby bylo vyhlášeno nové referendum ohledně odchodu Anglie z…

Demonstrace v Londýně: 100 tisíc lidí žádalo nové referendum. Johnson…

23.06.2018 23:34 Aktualizováno Londýn - Odpůrci brexitu se dnes vydali na pochod centrem Londýna a požadovali vypsání nového…

Macron rázně: Finanční sankce na země EU odmítající azylanty. Eskaluje…

23.06.2018 20:55 Aktualizováno Paříž/Berlín/Řím - Francouzský prezident Emmanuel Macron je pro finanční sankce vůči zemím EU,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama