Rusko uzná i volby separatistů na východě Ukrajiny, Kyjev se vzteká

Moskva - Rusko je připraveno uznat nejen výsledky ukrajinských parlamentních voleb, ale i těch, které se budou konat 2. listopadů ve samozvaných "lidových republikách" na východě Ukrajiny. Dnes to oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Vůdci separatistů tak podle něj konečně získají legitimitu k vládnutí. Ostrá reakce Kyjeva přišla vzápětí.

Přidejte svůj názor

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

"Očekáváme, že volby (v Doněcké a Luhanské oblasti) se uskuteční, jak bylo dohodnuto, a my samozřejmě jejich výsledky uznáme," uvedl šéf ruské diplomacie. "Doufáme, že hlasování bude svobodné a že se ho nikdo z vnějšku nepokusí narušit," dodal.

Podle něj volby v obou "lidových republikách", vyhlášených vzbouřenci, budou "velmi důležité z hlediska legitimity výkonné moci". Tu potřebují potvrdit činitelé, kteří zatím tyto oblasti vedou, kteří se účastní jednání kontaktní skupiny o urovnání ukrajinské krize a kteří podepsali dohody z mírových jednání 5. a 19. září v Minsku.

"Ruský záměr (uznat tyto volby)... vyhrocuje a podkopává mírový proces," citovala agentura AFP Dmytra Kulebu z ukrajinského ministerstva zahraničí. Rusko tak stále více přestává být spolehlivým mezinárodním partnerem, dodal. Lavrovova prohlášení jsou totiž podle něj v naprostém rozporu s ujednáním z Minsku o příměří na východě Ukrajiny.

Právě k příměří dojednaném 5. září v běloruské metropoli se ruský ministr rovněž vyjádřil. Konstatoval, že ho prý porušují obě strany. Důvodem podle něj je, že se dosud nedohodly na všech demarkačních liniích, které oddělují jejich pozice. To se týká zejména doněckého letiště, kde neustále probíhají tvrdé boje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpoutání války? Čelní politici mohou skončit za mřížemi, mění se…

17.07.2018 08:00 Aktualizováno NÁZOR - Dnešek je důležitým dnem pro mezinárodní právo, protože od této chvíle mohou být politici a…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Kompro na Trumpa nemáme, dušuje se Putin. Bílý dům má obavy z nukleárního…

17.07.2018 07:18 Washington/Moskva/Helsinky - Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním summitu s šéfem Bílého…

Ukrajinský nacionalismus roste: Podle pozorovatelů sehraje významnou roli…

17.07.2018 06:30 Kyjev - Ačkoliv ukrajinským nacionalistům a extremistům nikdy moc nekvetla pšenka, pokud šlo o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama