Zmatek kolem lodí Mistral: Rusko má prý pozvánku na předání plavidla

Moskva - Jak nakonec dopadne vojenský kšeft mezi Ruskem a Francií? Ruský vývozce zbraní Rosoboronexport dostal z Francie na 14. listopadu pozvánku na převzetí první lodě Mistral a na slavnostní spuštění na vodu druhé lodě této třídy. Celý problém bude asi muset nakonec rozlousknout prezident Hollande.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Dixmunde - Třída Mistral je třída vrtulníkových výsadkových a velitelských lodí francouzského námořnictva (francouzské označení je BPC – Bâtiments de Projection et de Commandement).

"Rosoboronexport obdržel pozvání (do Francie) k předávce válečné lodi Vladivostok a k účasti na ceremonii, kdy bude druhé plavidlo (Sevastopol) spuštěno na vodu," řekl ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin na tiskové konferenci.

"Z technického pohledu je kontrakt naplňován podle harmonogramu," dodal s tím, že nyní je to na francouzském prezidentovi Françoisi Hollandovi, aby "učinil politické rozhodnutí".

Rusko mělo první ze dvou moderních lodí od Francie převzít již na konci října, ale Paříž kvůli krizi na Ukrajině předávku odložila. Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí tlak na Paříž, aby neposilovala ruské vojenské námořnictvo. Francouzští spojenci v NATO zdůrazňují, že z Ruska se na pozadí ukrajinské krize stal z někdejšího partnera potencionální nepřítel.

Psali jsme:  

Kontrakt v hodnotě 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard korun) na dvě výsadková plavidla Mistral, která při misích můžou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy před ukrajinskou krizí.

První loď nazvaná Vladivostok je připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Ovládat plavidlo se již ve Francii cvičilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpoutání války? Čelní politici mohou skončit za mřížemi, mění se…

17.07.2018 08:00 Aktualizováno NÁZOR - Dnešek je důležitým dnem pro mezinárodní právo, protože od této chvíle mohou být politici a…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Kompro na Trumpa nemáme, dušuje se Putin. Bílý dům má obavy z nukleárního…

17.07.2018 07:18 Washington/Moskva/Helsinky - Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním summitu s šéfem Bílého…

Ukrajinský nacionalismus roste: Podle pozorovatelů sehraje významnou roli…

17.07.2018 06:30 Kyjev - Ačkoliv ukrajinským nacionalistům a extremistům nikdy moc nekvetla pšenka, pokud šlo o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama