Ukrajinská krize v roce 2015? Ekonom varuje před tragickým scénářem

"Očekávalo se, že západní ekonomické sankce proti Rusku nebudou mít žádný efekt. Způsobily však již mnoho škod. Měly mít přitom jasný cíl. A ten zatím chybí," tvrdí francouzský publicista a ekonom Pierre Briançon. Své názory na vývoj ukrajinské krize v nadcházejícím roce 2015 shrnul v komentáři pro server Reuters.

Přidejte svůj názor 156 komentářů

Ilustrační foto

Kreml vyslal jasný signál

"Abych citoval profesora z New York University Marka Galeottiho, tato válka, jejíž jméno se neodvažují vyslovit, je problémem jak pro ruského prezidenta Vladimira Putina, tak pro evropské politiky, kteří se od momentu, kdy se Rusko odhodlalo k anexi Krymu, snaží držet jednotnou frontu a v březnu 2015 se musí rozhodnout, zda prodlouží sankce uvalené na Moskvu," připomíná ekonom.

"Definovat strategii stojící za sankcemi je pro Evropu nyní mnohem důležitější, jelikož Rusko vysílá všemožné signály, že rozhodně neplánuje ustoupit od velmocenské politiky sahající od Pobaltí po Balkán. Moskva naznačuje, že je ochotná snášet potíže plynoucí z prodloužení hospodářské izolace - alespoň v řádu několika nadcházejících let. Opačný pohled byl již před prudkým propadem cen ropy a následné krize rublu vysoce optimistický. Nyní je pozice Kremlu jasná: Nečekejte žádnou krátkodobou změnu," myslí si publicista.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Škody způsobené ruské ekonomice jen znásobily hluboké zásadní problémy, které existovaly ještě předtím, než se cokoliv stalo na Ukrajině. Rubl oproti dolaru oslabil o 40% v roce 2014. Podle oficiálních odhadů dosáhl odliv kapitálu ve stejném období sumy 130 miliard dolarů (zhruba 2,6 bilionu korun, pozn. překladatele). Ruská Centrální banka se neúspěšně snažila chránit rubl a držet inflaci pod kontrolou - zvedla svou klíčovou úrokovou sazbu na bezprecedentních 17% a zbrzdila hospodářský růst. Mezitím však potápějící se ceny ropy tlačí ruskou ekonomiku závislou na surovinách hlouběji do díry než kdykoliv předtím. HDP se v roce 2014 jen stěží zvýší a v roce 2015 poklesne o 4-5%, pokud ceny ropy zůstanou okolo 60 dolarů za barel, přiznává Centrální banka," uvádí Briançon.

Evropa musí definovat své cíle

"Evropskou ekonomiku to v důsledku také bolí. Některé země jsou zasaženy Putinovým embargem na dovoz potravin a oblečení. Jiné mají zase obavy ze své energetické závislosti na Rusku. Západní diplomaté a obchodníci si myslí, že existuje pouze malá šance, že by se Moskva uchýlila k odříznutí Evropy od plynu. Nikdo ale nikdy netvrdil, že je Putin předvídatelný," varuje komentátor.

"Tento stav věcí bude pokračovat tak dlouho, dokud se evropští lídři neshodnou, čeho vlastně chtějí dosáhnout. Je Putin otevřený dohodě, která by snížila napětí na Ukrajině, nebo se pustil do dlouhé hry balancování na hraně, kterou neopustí za žádnou hospodářskou cenu?" pokládá klíčovou otázku publicista.

"Odpověď na tyto otázky leží v Kremlu. Nicméně tak dlouho, jak bude Evropa postrádat jasné cíle, ruský prezident bude odkázán jen na smíšené, různě pochopené signály - a celá ukrajinská krize zůstane ve stavu hlubokého bezvědomí," očekává závěrem Briançon.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Témata: Rusko | EU | Ukrajinská krize
Vstupte do diskuze (156)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův poradce Bolton pojede do Moskvy, asi se setká s Putinem

22.06.2018 19:48 Moskva - Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se chystá sejít s poradcem amerického prezidenta pro…

Putin si u Rusů pohoršil. Jeho popularita klesá

22.06.2018 18:44 Moskva - Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina výrazně poklesla kvůli růstu cen benzinu a…

Důkazy o chemických útocích v Sýrii jsou podvrh? Ruský generál se vysmíval…

22.06.2018 16:28 Moskva - Rusko dnes kritizovalo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když…

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama