Za koho kope Fico? Z Moskvy hasil vztahy s Ukrajinou

Moskva - Slovenský premiér Robert Fico se dnes odpoledne setkal v Moskvě se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Po rozhovoru uvedl, že Slovensko jako člen EU podporuje jednotné unijní stanovisko k situaci na Ukrajině, jako svrchovaný stát si ovšem vyhrazuje právo hájit své národní zájmy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rober Fico, slovenský premiér

Fico dnes dal znovu najevo, že politiku sankcí nepovažuje za žádoucí, nicméně neopomněl zdůraznit loajalitu Bratislavy vůči společné unijní politice. "Slovensko je členem EU a podporuje jednotné stanovisko k situaci na Ukrajině. Jako svrchovaný stát si ale vyhrazujeme právo hájit své národní zájmy, aniž bychom narušovali jednotu a jednotné stanovisko EU," uvedl Fico.

"Slovenská vláda vždy sankce považovala jen za nástroj, nikoli za politické řešení. V červnu na summitu Evropské unie pro nás bude důležitá otázka plnění minských dohod oběma stranami. Pokud bude plnění realitou, budeme podporovat zrušení sankcí," konstatoval premiér. "Nechceme, aby se Ukrajina stala novou Libyí nebo Irákem," prohlásil.

Ukrajinská agentura Unian dnes napsala, že Fico se v pondělí večer z Moskvy telefonicky spojil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, aby ho ujistil, že Slovensko bude jako "odpovědný stát" režim protiruských sankcí dodržovat. Slovenský list Sme k tomu poznamenal, že "Fico z Moskvy hasil vztahy s Ukrajinou".

Tématem Ficova jednání s Medveděvem byly dnes i energetické otázky. Zatímco zrušený projekt South Stream měl dopravit ruský plyn až do střední Evropy, Turkish Stream má končit na turecko-řeckých hranicích; odtud si pak mají odběratelé transport zajistit sami. Fico dnes prohlásil, že Slovensko Rusku navrhlo společný projekt, na němž by se mělo při účasti EU podílet Slovensko spolu s Maďarskem, Rumunskem a Bulharskem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finále MS ve fotbale překazila akce Pussy Riot

15.07.2018 20:53 Aktualizováno Moskva - Finálové utkání fotbalového mistrovství světa v Moskvě dnes krátce narušily čtyři osoby v…

Francouzský prezident se sejde v Moskvě s Vladimirem Putinem

15.07.2018 09:15 Moskva - Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Moskvě na okraj finále mistrovství světa…

Trump chce kandidovat i v roce 2020 a věří, že vyhraje

15.07.2018 04:44 Londýn - Šéf Bílého domu Donald Trump je plně odhodlán kandidovat v amerických prezidentských…

Trump s Putinem rozcupují zásadní dohody? Schůzka v Helsinkách budí obavy

15.07.2018 00:01 NÁZOR - Až se americký prezident Donald Trump setká 16. července v Helsinkách se svým ruským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama