Putin manipuluje dějinami, říká ruský historik

"Rozhodnutí uspořádat referendum o obnovení památníku šéfa tajné sovětské policie Felixe Dzeržinského na Lubjanském náměstí v Moskvě bylo zřejmě učiněno na nejvyšší politické úrovni. Svolení k takovému plebiscitu - prvnímu v postsovětské Moskvě - je symbolickým politickým aktem s cílem ukázat, že ruské demokratické instituce jsou funkční a že úřady naslouchají názorům opozice a společnosti," myslí si Pavel Aptekar. Ruský historik v té souvislosti v komentáři pro server Moscow Times zkritizoval přístup stávajícího ruského režimu k interpretaci dějin.

Přidejte svůj názor 78 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Kanonická verze historie

"Možný návrat 'Železného Felixe' na piedestal, ze kterého byl dříve svržen v roce 1991, může demonstrovat konečný rozchod s událostmi tehdejší éry," předestírá Aptekar.

"Pokud bude památník obnoven, půjde o logické pokračování vládní politiky vůči dějinám. Prezident Vladimir Putin neustále zdůrazňuje, že Rusové musí být hrdí na historii své země a trvá na vytvoření správného a neměnného konceptu minulosti," uvádí historik.

"Věřím, že můžeme mít jednotný koncept výkladu historie a takové učebnice jsou třeba...měli bychom mít jistou kanonickou verzi, kterou talentovaní učitelé mohou použít, aby předali svůj pohled studentům," cituje Aptekar slova Vladimira Putina přednesená v roce 2014 na Selinger fóru.

"Putin zřejmě považuje nekonzistenci v interpretaci historie za problém, jelikož to otevírá dveře pro negativní hodnocení jistých historických osobností, jako jsou bývalý sovětský vůdce Josif Stalin a právě Felix Dzeržinskij," konstatuje odborník.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Během jeho živě přenášené debaty s občany v roce 2009 Putin prohlásil, že je nemožné učinit celkové takové hodnocení Stalinova období, které by bylo jednoznačné. Stalin na jednu stranu industrializoval zemi, ale dopustil se masového porušování zákona. Jinými slovy: všichni 'hrdinové' či velké postavy ruské historie byli alespoň částečně dobří," parafrázuje Aptekar.    

"Francouzský historik Marc Ferro ve své knize 'Užívání a zneužívání historie, aneb jak se o dějinách učí děti' vysvětlil, že oficiální verze děvin odhaluje to, co si společnost myslí sama o sobě a jak se proměňuje její nálada. Současná ruská politika ohledně historie je nastavená tak, aby znovu ukázala, že zemi vládli moudří vůdci, kteří přivedli zemi k vojenským vítězstvím a hospodářským úspěchům," deklaruje expert.   

Vůdci jednají vždy dobře

"Jde o způsob, jakým Rusové přebírají čínský pohled na historii, kdy podle bývalých čínských vůdců Teng Siao-pchinga a Mao Ce-tunga i v případě, že se císař dopustil fatálních chyb, jednal ze 70% správně a pouze ze 30% špatně. Ve skutečnosti to Mao jednou prohlásil i o Stalinovi," uvádí Aptekar.

"Takové interpretace dějin umožňuje zapomenout či zlehčovat chyby i otevřené zločiny spáchané státem a jeho představiteli - činy, které stály život miliony sovětských občanů. Rovněž umožňuje dnešním vůdcům vyhýbat se odpovědnosti za jejich vlastní zločiny, pokud koneckonců vždy jednají přinejmenším ze 70% správně," kritizuje komentář.   

"Úřady zároveň mohou vést monumentální propagandistickou kampaň schopnou sjednotit historické extrémy. Jen pár kilometrů od Lubjanky leží hřbitov Don, kde se nacházejí ostatky bělogvardějských generálů Antona Děnikina a Vladimira Kappela, kteří bojovali proti sovětské vládě," připomíná historik.

"Na tom samém hřbitově leží hrob filozofa Ivana Iljina - přičemž možnosti navrátit jeho popel osobně pomáhal Putin. Ještě blíže k železnému Felixovi, na Ulitsa Stretenka, úřady možná vztyčí památník obětí politických represí. Očividně to vše značí snahu nalézt harmonii," uzavírá s ironií expert.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Vstupte do diskuze (78)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámský stát zaútočil v Čečensku. Zahynul policista, tři další zraněni

20.08.2018 19:08 Moskva - K dnešním útokům v Čečensku, při kterých byl zabit jeden policista a tři další utrpěli…

Ruský server: Pražské jaro mělo likvidovat ČSSR dle scénáře USA

20.08.2018 18:43 Moskva - Ruský internetový magazín Svobodnaja pressa dnes napsal, že sovětská vojska v…

Putin nařídil bleskovou prověrku vojsk, jde o generálku na Vostok 2018

20.08.2018 17:57 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vydal dnes rozkaz k prověrce bojové připravenosti vojsk na…

Útočné zbraně ve vesmíru? USA otravují mezinárodní vztahy, rozohnil se…

20.08.2018 16:37 Moskva - Bílý dům před dvěma týdny oznámil, že Spojené státy do roku 2020 vytvoří organizační…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama