Rusku hrozí revoluce a Ukrajina? Ruský historik Zubov promluvil o tom, co přijde v roce 2016

Moskva – Rok 2015 nebyl pro Rusko ani pro Ukrajinu příliš klidný. Na konci roku sice došlo k omezení bojů na Donbasu, přesto ale situace není zdaleka vyřešena. Ruský profesor a historik Andrej Zubov se pro server apostrophe.com zamyslel, co obě země čeká v roce 2016.

Přidejte svůj názor 155 komentářů

Andrej Zubov

Rusko je podle Zubova kvůli dění na Krymu a Donbasu na pokraji revoluce. V roce 2016 by podle něj mohlo dojít k revoluci, která bude způsobena agresí Moskvy na východě Ukrajiny. Ani pro Ukrajinu však prý situace lehká nebude, bude se totiž potýkat s hromadou vlastních problémů.

Klíčovým faktem prý je, že ačkoliv jsou obě země odlišné, obě se musí vypořádat s ekonomickými problémy. Ty ruské jsou způsobené poklesem cen ropy i západními sankcemi. „Navíc se Rusko ocitlo v téměř naprosté mezinárodní izolaci. A nejde již pouze o Evropu a Spojené státy, ale i o Ligu arabských států a Turecko," připomíná historik.

Ukrajina je na tom jinak. Narozdíl od Moskvy má totiž Kyjev podporu mezinárodního společenství, což mu dává velké naděje do budoucna. Budoucnost země tak proto víc závisí na schopnosti Ukrajinců uspořádat si vnitřní záležitosti týkající se obrany země, ale i kontroly státní moci a vlády. „Pro Rusko je naprosto klíčová minimálně změna zahraniční politiky, což se nejpravděpodobněji může stát pouze při změně politického režimu v zemi," myslí si Zubov.

Pokud se tak v blízké době nestane, bude Rusku podle něj hrozit revoluce. Dojde totiž k prudkému hospodářskému poklesu. Rusové si podle něj dobře pamatují, že ještě před pár lety se měli velmi dobře, proto mohou hrozit i sociální nepokoje. To na Ukrajině je horší životní úroveň denním chlebem, i přesto ale prý lidé doufali, že po Majdanu se situace obrátí k lepšímu. „Doposud ovšem tyto naděje nebyly naplněny, a doba, po kterou jsou lidé ochotni snášet utrpění, se krátí," varuje Zubov.

Přestože je podle něj na Ukrajině občanská i politická svoboda, která v Rusku chybí, lidé ještě nejsou zvyklí dosahovat svých sílů legitimními prostředky. I proto se prý dá předpokládat, že lidé dál budou spoléhat na stát, aby vše zařídil a rozhodl, tak jako v dobách SSSR. Právě to se ale podle historika musí změnit. Ukrajinci podle něj musí převzít zodpovědnost za sebe i jiné.

I vzhledem k tomu všemu jsou prý vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem sloužité. „Pro Moskvu by mělo být naprosto nezbytné obnovit standardní vztahy s Kyjevem, ukončit rusko-ukrajinský konflikt a nějakým způsobem uznat územní celistvost Ukrajiny. Pokud to Rusko neudělá, nebudou ukončeny sankce a sociálně-ekonomická katastrofa bude prakticky nevyhnutelná," předvídá Zubov.

Až se Rusko vyškrábe z ukrajinské i syrské krize, musí prý přijít již zmiňovaná změna režimu. Putinova obahoba anexe Krymu a slova o tom, že v Luhansku a Doněcku jsou chráněny zájmy ruského obyvatelstva, podle historika vedou Putina do slepé uličky. A Ukrajina naopak musí přijmout obyvatele Krymu jako své vlastní spoluobčany.

Podle Zubova totiž na Ukrajině převažují nenávistné nálady nejen vůči lidem z Krymu, ale také nesnášenlivost vůči Doněcké a Luhanské oblasti. „Ani oslabení Ruska proto nemusí nutně vést ke zpětnému připojení těchto oblastí k Ukrajině. Vlastně je to právě naopak. Občané těchto oblastí právě z důvodu celkového, velmi nepříznivého postoje Ukrajinců, budou hledat způsoby, jak zůstat od Ukrajiny odtrženi," píše Zubov a připomíná situaci Podněstří vůči Moldavsku.

Hrozí proto, že se tyto reiony pokusí vyhlásit nezávislost. „Aby k tomu nedošlo, budou v sobě Ukrajinci muset najít moudrost a sílu chovat se k lidem z Donbasu a Krymu jako k vlastním spoluobčanům. I když udělali chybu nebo se dokonce dopustili trestného činu, pořád jsou jejich vlastními spoluobčany, pouze na druhé straně fronty," připomíná ruský akademik.

Boje podle něj navíc nesmí přesáhnout hranice územního konfliktu. To by byl způsob, jakým situace řešili sověti. „Boj se musí vést za srdce lidí, za jejich duši. Protože stát neznamená území, stát jsou lidé. A jestli toto Ukrajinci pochopí, mají šanci - na pozadí ruské touhy ukončit konflikt - obnovit svoji územní celistvost a stát se zase jedinou občanskou společností," dodává Zubov s tím, že jde jen o perspektivu, protože se situace vyvíjí tak rychle, že rok 2016 sehraje v celém dění velkou roli.

Vstupte do diskuze (155)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama