Rusové Západu nevěří. Na sestřelení letounu MH17 mají jasný názor

Moskva - Výzkumné centrum veřejného mínění VTSIOM provedlo telefonický průzkum na začátku října s cílem zjistit názor ruské veřejnosti týkající se dva roky starého incidentu letu Malajsia Airlines 17. Jeho výsledky zveřejnil ruský server RT.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Zde na úlomcích letadala jsou vidět dirky po střepinách raketového systémmu BUK.

Výsledky týkající se útoku na Boeing 777, sestřeleného 17. července 2014, nejsou příliš překvapivé. 99 % dotazovaných se domnívá, že Rusko nenese na incidentu sebemenší vinu, polovina respondentů pak je přesvědčena, že vina je na straně Ukrajiny. Čtyři procenta lidí pak jsou toho názoru, že jde o dílo samozovaných milicí působících v Doněcku či Lugansku.

Jestliže polovina lidí je přesvědčena, že jde o čin, za který odpovídá ukrajinská armáda, pak 14 % dotazovaných se domnívá, že v sestřelení letounu s 298 lidmi na palubě mají prsty západní tajné služby. Osm procent si je jisto, že nejde o teroristický čin. Dalších 7 % má na tuto katastrovu nějakou alternativní verzi a 16 % dotázaných neví, co by k události řeklo. 

O vyšetřování mezinárodní komisí vedené Holanďany vědělo 64 % tázaných a potvrdili, že jejich informace sledovali, naopak 34 % se o jejich výsledcích dozvědělo až díky předvolební kampani, při které byla její činnost zmíněna. Na otázku, jaký důsledek by mohl mít výsledek šetření Mezinárodní komise pro Rusko, se 21 % domnívá, že vůbec žádný, dalších čtyřicet procent pak není schopno posoudit dopad související se závěry komise. Obavu z dalších ekonomických sankcí má 14 % respondentů, sedmiprocentní část se obává, že bude vyžadováno finanční vyrovnání a 6 % je přesvědčeno, že dojde k dalšímu zhoršení vzahů v mezinárodních vztazích, dost možná se situace přelije i do vojenského konfliktu.

Společný vyšetřovatelský tým uvedl na konci září 2016, v souladu s povolením uveřejňovat o případu informace, že podle prvních náznaků byl let MH 17 sestřelen ruskou raketou odpálenou z protiletadlového systému 9K37 BUK. Ten se nacházel na ukrajinském území kontrolovaném donbaskou milicí. Rusko zprávu napadlo jako zaujatou s tím, že jeho zástupcům nebylo možné zapojit se do vyšetřování, zároveň velké množství jejich poznatků a předložených údajů bylo v závěrečné zprávě záměrně ignorováno. 

Krátce předtím, než byla zpráva vydána, uvedla společnost Almaz-Antey, která protiletadlový raketový systém BUK vyrábí, že během dne, kdy mělo k útoku na MH17 dojít nedošlo podle ověřených dat na území kontrolovaném milicí k žádnému odpálení rakety.

Začátkem října 2016 ruské ministerstvo zahraničí oficiálně sdělilo holandskému velvyslanci v Moskvě, že zprávu považuje za neobjektivní a označilo ji za politicky motivovanou. Vyjádřilo také rozhořčení, že navzdory poskytnutým údajům z ruské strany nebyly tyto vůbec ve zprávě zohledněny. Maria Zacharova, tisková mluvčí ministerstva zahraničí sdělila novinářům, že podobný přístup podkopává spolupráci mezi vyšetřovateli a ruskými experty, dále pak narušila úsilí o odhalení skutečné příčiny tragédie a znemožnila potrestání osob odpovědných za tragédii.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama