Trump může jednat s Putinem, na jedno by ale neměl zapomínat. Odborník poukazuje na zásadní souvislosti

Newark - Nově zvolený americký prezident Donald Trump a jeho nastupující administrativa to zřejmě nebudou ochotni přiznat, ale ruský prezident Vladimir Putin je válečný zločinec. Americká vláda s ním možná bude muset vyjednávat, ale měla by pamatovat na to, že je řezník. Ruské kriminální chování v Sýrii je jen poslední z dlouhé řady trestných činů, které spáchal, píše v komentáři pro server Politico profesor politických věd univerzity v Newarku Alexander J. Motyl.

Přidejte svůj názor 160 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

„Ruský vůdce má za sebou dlouhou historii nelidskosti. Byl agentem sovětské tajné policie, trestní instituce, jejíž záznamy sahají až do doby hromadných vražd spáchaných stoupenci sovětských diktátorů Vladimira Lenina a Stalina. Putin znal historii KGB, když se k ní v roce 1975 připojil. Bylo to v době vrcholu zákroků proti sovětskému disidentskému hnutí a jen sedm let poté, co ozbrojené síly rozdrtily Pražské jaro v Československu,“ připomíná fakta expert.

Když se pak Putin v roce 1999 dostal k moci, téměř jistě podle něj schválil a možná i zorganizoval bombové útoky na bytové domy v Moskvě, ve kterých přišly o život stovky Rusů. Odkazuje na expertku Amy Knightovou, specialistku na KGB, která tvrdí, že důkazy „naprosto jasně" ukazují, že ruská bezpečnostní služba FSB (následovnice KGB) byla „zodpovědná za provedení útoků." Klíčovou roli v tom podle ní hrál právě sám Putin.

Psali jsme:  

„Během Putinových let v úřadu bylo za záhadných okolností zabito mnoho ruských demokratů, novinářů a opozičních vůdců – jmenovitě jde třeba o Borise Němcova, Alexandera Litviněnka nebo Annu Politkovskou. Putin použil bomby, aby znovu nastartoval druhou čečenskou válku, což vedlo ke zničení čečenského Grozného, smrti nejméně 25.000 civilistů a tisíce lidí museli opustit domovy. Putin financoval, podporoval a pomáhal ruským a proruským teroristům na východě Ukrajiny. Dosud kvůli tomu zemřelo 10 tisíc lidí. Byli to Putinovi lidé, kteří sestřelili dne 17. července 2014 let Malaysia Airlines a zabili 298 nevinných lidí na palubě,“ pokračuje ve výčtu Putinových zločinů Motyl.

A to není zdaleka vše – poukázal také na to, že v říjnu byli ruští nacionalisté údajně namočeni do spiknutí s cílem zavraždit premiéra Černé Hory Mila Đukanoviće. Za záhadných okolností podle něj pak v Turecku bylo usmrceno zhruba 12 opozičních vůdců z různých koutů bývalého Sovětského svazu. V zde podle něj existují náznaky, že jde o práci Rusů.

Psali jsme:  

„Záznamy hovoří samy za sebe: Putin je vrah a válečný zločinec - v šíři a hloubce jeho zločinů se neliší od někdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiće. Musí s ním tak být zacházeno,“ domnívá se Motyl.

A jak by se podle něj měli zachovat světoví vůdci? „Za prvé by měli otevřeně odsoudit Putinovo chování. Za druhé by mu měli odmítnout potřást rukou, nefotit se s ním a nevytvářet dojem, že přijímají jeho chování. Není-li Trump ochoten obejmout na veřejnosti bývalého vůdce Ku Klux Klanu Davida Dukea, měl by totéž udělat u ruského kriminálního vůdce,“ radí odborník.

Psali jsme:  

Jako další krok pak vidí zpřísnění sankcí - „ne proto, že by měly změnit Putinovo barbarského chování, ale proto, že Západ a svět musí prokázat jejich odpor proti barbarství“. „Nejdůležitější je, aby světoví lídři aktivně bránili ruské demokraty a podporovali ruské demokratické sousedy, především v Pobaltí, v Gruzii a na Ukrajině. Jednoho dne bude Putin pryč a k moci se dostane ruská demokratická opozice a ze země stane slušný, zákony dodržující stát. Do té doby musí Putinovi dát jasně najevo, že svět v těchto nejistých časech nebude tolerovat žádné jeho další imperialistické uchvacování zemí a války,“ píše profesor.

„V případě, že podle toho Trumpova administrativa nedokáže jednat, oznámí světu, že chovat se jako řezník je nový normál,“ dodává.

Témata: Vladimír Putin | Rusko
Vstupte do diskuze (160)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchodní válka se blíží, rozhodne se o budoucnosti Merkelové? Analytik…

25.06.2018 00:01 NÁZOR - V tomto týdnu se velká pozornost přesune k Evropě, očekává ekonomický analytik Hamish McRae…

Útočníci s noži vtrhli do romského tábora. Jeden mrtvý, čtyři zranění

24.06.2018 14:49 Lvov - Mladiství útočníci v sobotu pozdě večer přepadli romský tábor na okraji ukrajinského města…

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Vatikánský soud vynesl verdikt na bývalým diplomatem, šířil dětskou…

23.06.2018 16:55 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Alberto Capella dostal pět let vězení za držení a šíření…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama