Malý Afghánec ohromil svět (1:02) | video: TIME

Afghánský chlapec Farhad Nouri v současnosti přebývá v uprchlickém táboře v Srbsku, podobně jako řada dalších migrantů. Přesto se od nich něčím liší, ve svých deseti letech totiž dokonalo ovládá malířské techniky.

Mezi uprchlíky si vysloužil přezdívku "malý Picasso" a nadějný umělec má především mimořádně vyvinutou prostorovou představivost. Jeho portréty totiž živě zachycují předlohu, i přesto, že ji před sebou fyzicky nemá. Nakreslit portrét španělského malíře Salvadora Dalího nebo německé kancléřky Angely Merkelové tak pro něj není vůbec žádný problém.

Talentu malého umělce si všimla přední světová média jako magazín Time, televize BBC nebo deník Telegraph. Všichni mu predikují úspěšnou budoucnost a zároveň ukazují, že i migranti jsou lidé, mnohdy obdařeni jedinečným talentem.

Nouri a jeho dva mladší bratři se spolu s rodiči stali hvězdami, sami ale doufají, že se jim podaří dostat azyl ve Švýcarsku nebo USA. Uvízli ale v balkánské zemi a v nejbližších měsících se jim zřejmě nepodaří překročit hranice Evropské unie.

– EuroZprávy.cz

reklama
reklama