Terorista vás klidně zabije cestou domů, neohlídáme to, varuje Šándor

ROZHOVOR - Při bombovém útoku v britském Manchesteru včera zahynulo podle posledních údajů 22 lidí. Dá se očekávat, že se k útoku přihlásí organizace Islámský stát, ale to neznamená, že za tím skutečně stojí. Útok může mít i souvislost s první zahraniční cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvedl v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Gen. Ing. Andor Šándor

Podle britské policie šlo o čin sebevražedného atentátníka, který na místě i zemřel. Je možné dovodit, o koho mohlo jít, a zda to byl "vlk samotář"? Nebo jsou tyto bombové útoky koordinované z nějakého centra?

Pokud Britové vědí, že to byl sebevražedný útočník, což se dalo očekávat, tak momentálně pracují na zjištění jeho identity. V momentě, kdy budeme znát identitu toho člověka, což nevím, jak dlouho potrvá, tak se podíváte na jeho vztahy, do kamerových systémů, projedete výpisy z mobilních zařízení, protože hovory už zpětně nenajdete, dohledáte esemesky, které se drží na sms bráně pár dní. Podíváte se do elektronické pošty. Během relativně krátké chvíle tak vyšetřovatelé sestaví určitou množinu lidí, kteří se okolo útočníka pohybovali. Ty pak „posbíráte“, podle zákona o terorismu máte možnost pár dní je držet ve vyšetřovací vazbě a snažíte se z nich dostat maximum informací, aby jste se ujistil, že šlo o akt nějakého osamělého vlka, nebo skupiny lidí, kteří se na přípravě podíleli. Kromě toho zcela nepochybně za chvíli zavolá Islámský stát nebo Al-kaida a přihlásí se k útoku. Což mimochodem nemusí nutně znamenat, že to byli oni. Jak se říká, za málo peněz hodně muziky. Při útoku v březnu, kdy útočník najel do lidí vozem do SUV u britského parlamentu, tak se k tomu také přihlásil Islámský stát a Britové, pokud se nepletu, vyloučili jakékoliv napojení toho člověka na IS.

Proč byl terčem útoku právě koncert americké popové zpěvačky, na němž je většina mladých, mnohdy dětí s rodiči? Co to má symbolizovat?

Nemůžeme vyloučit spojitost, že Donald Trump je právě na své první zahraniční cestě. Jsem ale přesvědčen, že ti útočníci fungují relativně nezávisle. Oni si prostě vyberou ten cíl a způsob, který jim „nejlépe sedí“. A to mohla být i tato věc, spojitost tady být nemusí. Co se týče útoků na malé děti, to bylo odstrašující i v rámci muslimské komunity. Pokud si ale vzpomenete ne přemísťování šiítů a sunnitů v Sýrii, kdy po útoku chemickou látkou došlo k útoku evidentně sunnitských teroristických skupin proti šiítům v těch autobusech. Došlo tam k zabití asi 150 lidí a mezi nimi bylo 68 dětí. Někteří fanatici se před tím zkrátka vůbec nezastaví a neřeší to.

Jak je na tom Velká Británie s předcházením takovýchto úkolů a jsou tyto kulturní akce ve VB dostatečně zajištěny?

Pracoval jsem ve Velké Británii několik let. Mám uznání vůči britskému zpravodajskému a bezpečnostnímu systému, který je prověřován už desetiletí. Od sedmdesátých let Irskou republikánskou armádou (teroristická organizace, pozn. red.), kdy Britové dokázali řadě útoků předejít, ale také nedokázali. Každému útoku nepředejdete, těch lidí, kteří nám chtějí ublížit je podstatně více než těch, kteří nás před nimi mají chránit. Je zcela evidentní a logické, že organizátoři podobných kulturních akcí, a tím nechci říct, že to Britové neudělali, musí více fungovat v zajištění vlastní ochrany a obrany svých akcí. Pokud je pravda, že k útoku došlo při odchodu lidí, to znamená ne v prostoru kontrolovaném, tak je evidentní, že některá místa jsou nechránitelná. Ten člověk si počká před výstupem a zabije ty lidi, když už jdou domů a ani netuší, že by se něco takového mohlo stát. Je potřeba si říct, že ne všechno jsme schopni ohlídat. Nejsme to schopni ohlídat.

Je logické, že ti útočníci vidí, že se zvyšují bezpečnostní opatření a že se snaží, aby byl jejich útok „úspěšný“. Tak to udělají takto, že se pravděpodobnost úspěchu zvyšuje. Když si jdete nakoupit komponenty k výrobě bomby, tak nejste podezřelí, složení je relativně jednoduché, získat roznětku také nebude komplikované. Oni ti lidé prostě přemýšlí, bohužel.

Jaké dopady může útok mít, ať už na bezpečnostní a politickou situaci ve Velké Británii, tak například na situaci v Česku?

Pokud jde o volby ve VB, musím říct, že tyto jsou neuvěřitelně nudné, v podstatě o nic nejde, Theresa Mayová zřejmě vyhraje. Ve Velké Británii se ale z bezpečnosti nedělalo nikdy volební téma. Všechny tři největší britské strany nikdy toto neměly jako volební téma proti sobě. Táhly za jeden provaz. Britové navíc mají dlouhodobě čtvrtý stupeň pohotovosti, jsou v tomto trochu jiní. Co se týče Česka, dá se očekávat, že česká vláda formálně rozhodne o zvýšení některých bezpečnostních opatření. Zítra je, pokud se nepletu, v Praze koncert Depeche Mode v O2 areně, měli by tu být i němečtí Rammsteini. Můžeme být svědky toho, že ministerstvo vnitra učiní nějaká opatření, taková, aby občan viděl, že se něco děje, a tím je samozřejmě nechci kritizovat.

Děkuji za rozhovor.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina jedná s Evropou a USA o protiruských sankcích

21.07.2018 21:19 Kyjev - Ukrajina jedná se Spojenými státy a evropskými spojenci o zavedení sankcí proti ruským…

Lavrov si telefonoval s Pompeem, žádal propuštění Butinové

21.07.2018 17:34 Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonátu s Mikem Pompeem žádal propuštění Rusky…

Turecko si už neškrtne? Důvody, proč členství v EU odpískalo

21.07.2018 17:16 Ankara/Brusel - Turecko bylo doposud považované za nestabilní demokracii pohybující se na hraně…

Ruský senátor žádá zmírnění sankcí OSN proti KLDR

21.07.2018 16:50 Moskva/Tokio - Rada bezpečnosti OSN by měla posoudit a možná i realizovat zmírnění sankcí proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama