Že jsem ruský špion? Zeman poskytl třaskavý rozhovor zahraničnímu deníku, zmínil Sorose i migranty

Praha – Český prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor srbskému deníku Večernje novosti. V něm hlava státu mluví třeba o tom, že je se svým prvním funkčním období ve funkci spokojen a proto se rozhodl znovu kandidovat.

Přidejte svůj názor 273 komentářů

Do Prahy zavítal srbský prezident Tomislav Nikolić, sešel se s Milošem Zemanem

„Základním úkolem nejenom českého prezidenta, ale i všech jiných prezidentů, je hájit národní zájmy své země. Prezidenti menších a středních zemí to mají o něco těžší než prezidenti velmocí, ale z tohoto hlediska jsem se svým prvním funkčním obdobím vcelku spokojen a chtěl bych v tomto úsilí pokračovat i v období druhém,“ odpověděl Zeman na dotaz, jak je se svým prvním období ve funkci spokojen.

Srbští novináři se jej také ptali na vztahy s nejmocnějšími muži světa „Jste asi jediný vůdce členské země EU, která má nejlepší vztahy s Vladimirem Putinem, Donaldem Trumpem i čínský prezidentem Si Ťin-pchingem. Býváte kvůli tomu ale ve vlastní zemi kritizován. Jak vnímáte, když Vás nazývají ruským špionem?“ ptal se deník.

Zeman ale naznačil, že si z toho těžkou hlavu nedělá. „Nijak to nevnímám, protože jeden z mých přátel, bývalý ministr kultury Pavel Dostál, mi kdysi říkal: Miloši, pamatuj si, že s domovnicí se nediskutuje. A tyto lidi já považuji za takové pomlouvačné typy, které je třeba ignorovat,“ rýpnul si do svých kritiků Zeman.

Mluvil také o svém vztahu k Rusku, který je podle něj dán tím, že Moskva je významný obchodní partner. „A mým zájmem je podporovat ekonomickou diplomacii a mít dobré vztahy se všemi, podtrhuji všemi, významnými zeměmi. Charles de Gaulle tomu říkal strategie všech azimutů,“ poučoval srbské novináře Zeman.

Deník také připomíná, že za ruského agenta bývá označován i sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna, který nedávno dostal státní vyznamenání od srbského prezidenta Nikoliće. „Považuji Jaroslava Foldynu za svého přítele a jeho práce si vážím,“ tvrdí Zeman. Pozastavil se také u osoby Donalda Trumpa, který podle něj dělá to, co před volbami voličům slíbil.

Řeč přišla také na migrační krizi. Podle Zemana přichází migranti nejen z Blízkého východu, ale také z Afriky. „Říká se, že v Africe je připraveno migrovat do Evropy minimálně několik milionů lidí. Protože se jedná z větší části o muslimy, jejichž kultura je neslučitelná s evropskou kulturou, nevěřím na schopnost jejich asimilace. Mimochodem, když se podíváte na historii Evropy, tak to byla vlastně neustálá válka s muslimy. A myslím si, že právě Srbsko to zažilo mimo jiné i na Kosově poli,“ uvedl prezident.

Ostře také odsoudil „barevné revoluce“, které se začaly objevovat ve všech koutech světa. Podle šéfa Pražského hradu jde o nesmysl a „pokus institucí typu Sorosovy univerzity a dalších měnit systém v řadě zemí, tzv. vyvážet demokratické hodnoty“. „Ale demokracie se neexportuje, demokracie vyrůstá z domácích kořenů. Zatím všechny barevné revoluce ať už v arabském světě nebo například na Ukrajině, v Gruzii i jinde, skončily naprostým neúspěchem,“ varuje  rozhovoru, jehož překlad zveřejnil Hrad na svých stránkách. 

Sám se prý ale podobné revoluce v Česku kvůli jeho osobě nebojí. „Už jsem volby vyhrál minule a zatím se to v České republice nestalo. Musím ale připustit, že bylo několik neúspěšných pokusů, které skončily tím, že se v Praze sešlo několik set křiklounů a tím všechno skončilo,“ vysmál se demonstrantům Zeman.

Vstupte do diskuze (273)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin otevřel polotajné město, kde se měl vyrábět novičok

18.07.2018 20:12 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým bude od 1. ledna 2019…

Ruská špiónka ovlivňovala politiku USA? Amerikou otřásá nová kauza, Moskva…

18.07.2018 19:38 Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý rozšířilo obvinění proti zadržené Rusce…

Další facka pro NATO? Agresivita Černé Hory může vyvolat světovou válku,…

18.07.2018 17:58 Washington/Podgorica - Americký prezident Donald Trump má na svém kontě další sporný výrok. V…

Svět prohrává boj s AIDS. Ročně se nakazí miliony lidí, OSN varuje před…

18.07.2018 14:59 Ženeva - Dosažení cílů, které si Organizace spojených národů stanovila v boji proti syndromu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama