Ruští senátoři chtějí uvalit na Polsko sankce, rozzuřilo je ničení pomníků

Moskva - Horní komora ruského parlamentu dnes požádala prezidenta Vladimira Putina, aby nařídil příslušným úřadům vypracovat odvetná opatření proti Polsku za jeho rozhodnutí odstranit pomníky sovětským vojákům. Kreml zatím nerozhodl.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ruská vlajka

"Žádáme, abyste nařídil federálním orgánům výkonné moci předložit komplexní návrhy na možné zavedení opatření omezeného charakteru v oblasti dvoustranné spolupráce s Polskou republikou," praví se v rezoluci, ze které citovala agentura Interfax.

Senátoři připomněli, že v Polsku "téměř 500 pomníků a památníků je odsouzeno k odstranění a zničení", což podle nich svědčí o snaze Varšavy přepsat dějiny, přestože "pouze díky vítězství nad fašismem, ke kterému rozhodujícím způsobem přispěl Sovětský svaz, zůstalo Polsko zachováno jako stát a polský národ nebyl vyhlazen ani vyhnán".

"Je to iniciativa Rady federace. Bude se dál rozpracovávat, až se dočkáme, co konkrétně nám naši senátoři navrhují," poznamenal mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dalších vyjádření na toto téma se zdržel.

Moskvy se dotklo i to, že polští poslanci přijali příslušný zákon 22. června, tedy právě na výročí útoku vojsk nacistického Německa na Sovětský svaz v roce 1941.

Zákon o zákazu propagace komunismu se podle polské televize netýká pomníků padlých rudoarmějců na hřbitovech či jiných pietních místech, ale odstranění hrozí památníkům polsko-sovětského "bratrství ve zbrani". Rusko chystaný krok Varšavy považuje za nemorální a také za nelegální a tvrdí, že zachování pomníků zaručuje rusko-polské ujednání z let 1992 až 1994. "Polské úřady velmi dobře chápou, jak hluboce urazí ruský lid a lid zemí, které byly součástí SSSR. I tak ale ve Varšavě vědomě pokračují s touto nehoráznou provokací," dodalo ruské ministerstvo.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámský stát zaútočil v Čečensku. Zahynul policista, tři další zraněni

20.08.2018 19:08 Moskva - K dnešním útokům v Čečensku, při kterých byl zabit jeden policista a tři další utrpěli…

Ruský server: Pražské jaro mělo likvidovat ČSSR dle scénáře USA

20.08.2018 18:43 Moskva - Ruský internetový magazín Svobodnaja pressa dnes napsal, že sovětská vojska v…

Putin nařídil bleskovou prověrku vojsk, jde o generálku na Vostok 2018

20.08.2018 17:57 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vydal dnes rozkaz k prověrce bojové připravenosti vojsk na…

Útočné zbraně ve vesmíru? USA otravují mezinárodní vztahy, rozohnil se…

20.08.2018 16:37 Moskva - Bílý dům před dvěma týdny oznámil, že Spojené státy do roku 2020 vytvoří organizační…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama