Mocná zbraň ruské armády už má své jméno. Čeká ji brzké nasazení do akce?

Moskva – Pýcha ruské armády má konečně své jméno. Ruská „neviditelná" stíhačka až doteď nesla jméno T-50. To se ale teď změní.

Přidejte svůj názor 151 komentářů

Suchoj T-50, je dvoumotorový stíhací letoun 5. generace, vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj pro ruské letectvo. Autor: Alex Beltyukov

Ruská neviditelný stíhačka Suchoj poprvé do vzduchu vzlétla před sedmi lety. Teď konečně dostala jméno – Su-57, uvedl hlavní velitel ruských vzdušných a kosmických sil generálplukovník Viktor Bondarev. To podle médií signalizuje, že nový ruský stroj bude již brzy nasazen do akce.

img-responsive

Suchoj T-50, je dvoumotorový stíhací letoun 5. generace, vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj pro ruské letectvo. Autor: Rulexip | foto: Wikipedia

Tento stroj má být protikladem americké stíhačky F-22 Raptor. Až dosud se pro něj používalo označení T-50 či zkratka vývojového programu PAK-FA. Su-57 má být prvním novým bojovým letadlem vyvinutým v Rusku od rozpadu Sovětského svazu a bývá také označován za první ruskou stíhačku páté generace.

Podle médií byla dokončena první etapa zkoušek tohoto letounu a jeho sériové dodávky budou zahájeny v roce 2019. V první vlně má být dodáno 12 strojů, které ale ještě nedostanou nově vyvíjené motory, uvádí agentura Interfax. „Brzy dostaneme T-50, neboli Su-57. Již brzy, od příštího roku, si ho začnou piloti osvojovat a provozovat," řekl Bondarev stanici Rossija 24.

Prototyp „neviditelné" ruské stíhačky se poprvé vznesl do vzduchu 29. ledna 2010, více než deset let po F-22. Ruské ministerstvo obrany tehdy plánovalo stroje nakupovat již od roku 2015, avšak média a analytici byli skeptičtější a odhadovali, že vývoj potrvá ještě deset let.

Hlavním úkolem Su-57 je zajistit vzdušnou nadvládu ve stanovené oblasti, k čemuž má napomoci jeho obtížně odhalování radary a infračervenými snímači a schopnost dosahovat nadzvukové rychlosti bez přídavného spalování. Stroj se má také vyznačovat mimořádnou obratností, novou avionikou a radarem, umožňujícím útočit na vzdušné i pozemní cíle za jakéhokoliv počasí a v jakékoliv době. K startu i k přistání mu mají stačit poměrně krátké dráhy.

img-responsive

U.S. Air Force F-22 Raptor | foto: U.S. Air Force

Americký F-22 Raptor, kterému se ruská stíhačka podobá, poprvé vzlétl v roce 1997 a od té doby byly vyrobeny skoro dvě stovky těchto strojů. Spojené státy se ale v tomto případě s nikým nedělí - nedodávají je ani svým nejbližším spojencům. Mezitím USA ve spolupráci s dalšími zeměmi vyvinuli a zavedli do výzbroje lehčí doplněk Raptoru, stíhačku F-35.

Su-57 je dlouhý téměř 20 metrů, rozpětí jeho křídel je 14 metrů. Může letět maximální rychlostí až 2600 kilometrů za hodinu a jeho dolet je až 5500 kilometrů. Cena jednoho stroje se pohybuje mezi 47 a 57 miliony dolar, celý program pak podle odhadů vyšel asi na 8 až 10 miliard dolarů.

Vstupte do diskuze (151)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Vatikánský soud vynesl verdikt na bývalým diplomatem, šířil dětskou…

23.06.2018 16:55 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Alberto Capella dostal pět let vězení za držení a šíření…

Sultán Erdogan ovládne parlament? Turecko čekají v neděli ostře sledované…

23.06.2018 13:24 Ankara - V neděli proběhnou v Turecku prezidentské a parlamentní volby, které se výrazným způsobem…

Jelcinův zeť je Putinovým poradcem. Kreml ho tajil 18 let, média z toho…

23.06.2018 07:52 Moskva - Zpráva, že prezident Vladimir Putin jmenoval svým poradcem zetě Borise Jelcina, vyvolala v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama