KLDR musí dodržovat rezoluce, ozvalo se Rusko. Čína viní USA z vojenského tlaku

Moskva/Peking - Rusko po nejnovějším severokorejském raketovém testu trvá na tom, aby se KLDR podřídila rezolucím Rady bezpečnosti OSN. Čína tradičně vyzvala všechny zainteresované strany ke zdrženlivosti.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Sergej Lavrov

KLDR v pondělí krátce před 23:00 SELČ odpálila z místa nedaleko Pchjongjangu raketu, která přeletěla sever Japonska a ve vzdálenosti asi 2700 kilometrů dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó.

"Plníme všechny rezoluce Rady bezpečnosti OSN a vyzýváme, aby tak činili i naši severokorejští sousedé," řekl dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. "To je zásada, které se držíme během zasedání Rady bezpečnosti OSN a kterou budeme následovat i při dalším jednání, které se bude týkat posledního odpálení severokorejské rakety," dodal.

Peking apeloval na všechny zúčastněné strany, které se zapojily do řešení krize na Korejském poloostrově, aby ukončily zhoubnou spirálu, která napětí dále vyhrocuje. Čínské ministerstvo zahraničí dále uvedlo, že zvýšený vojenský tlak ze strany Washingtonu a Soulu nutí KLDR provádět další raketové zkoušky, které pak dále vedou k dalšímu zvyšování vojenského tlaku na Pchjongjang.

"Čas prokázal, že nátlak a sankce nemohou vyřešit jádro sporu," sdělilo čínské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že jedinou cestou jak vyřešit oprávněné bezpečnostní zájmy všech stran je dialog. Peking proto navrhl, aby americká a jihokorejská armáda zastavila své pravidelné vojenské cvičení, za což by KLDR na oplátku zmrazila vývoj jaderných zbraní a zároveň by se uskutečnila jednání.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal…

21.06.2018 20:15 Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za…

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder zůstává předsedou dozorčí rady…

21.06.2018 19:57 Krasnojarsk - Německý exkancléř Gerhard Schröder bude dál předsedou dozorčí rady ropného koncernu…

Už se konečně setkají? Moskva nekomentuje spekulace o summitu Trump-Putin

21.06.2018 13:58 Moskva - O možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem…

Uprchlíci změnili směr cesty do EU. Další země je na prahu migrační krize

21.06.2018 12:24 Aktualizováno Tirana - Migranti se snaží nalézt nové cesty do zemí EU, když státy na původní trase z Turecka a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama