Senátor Doubrava jel obhlédnout ruské volby, nevšiml si žádného podvodu. Agentura Reuters tvrdí opak

Praha/Moskva - Český senátor Jaroslav Doubrava se jel podívat na regionální volby v Rusku. Podle tiskové agentury Reuters volby provázely desítky podvodů. Doubrava si prý ničeho nevšiml, navíc porovnal volební kampaň v Rusku a Česku, kde je prý agresívnější.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rusko, Moskva

Česká pobočka ruské státní rozhlasové stanice Sputnik vysílající do zahraničí informuje o návštěvě českého senátora Jaroslava Doubravy (Severočeši, dříve KSČM) v Rusku, kde mimo jiné dohlížel na průběh komunálních voleb, které vyhrála ruská vládní strana Jednotné Rusko Vladimira Putina. Podle něj si nebyl vědom ani jednoho volebního podvodu. 

"Ne, absolutně žádného porušení. Já už slyším, jak zase doma budeme poslouchat, že jsme mohli jen tam, kam nám dovolili. Není to pravda, řekli jsme najednou, že chceme vidět tamhletu hlasovací místnost, tak jsme se tam šli podívat bez nějakých problémů. Myslím, že jsme se včera večer na takovém setkání a vyhodnocení naší činnosti ze všech míst, protože jsme byli různě rozlítaní, shodli, že nikde nebyl zaznamenán žádný problém," uvedl Doubrava. 

Senátor se v minulosti účastnil také monitoringu nezákonných voleb na separatistickém východě Ukrajiny v Luhansku, za což si vysloužil označení nežádoucí osoba od ukrajinské vlády. Doubrava obhajuje anexi Krymu, kterou prý posvětilo svobodné referendum. 

Doubrava ruské volby monitoroval nikoliv z pozice českého senátora, ale z pozice soukromé osoby. Ruská předvolební kampaň je prý ve srovnání s tou českou poněkud klidnější. "Ale u nás je to takové agresivní, vzájemné napadání… Podívejte se třeba, jakým způsobem koaliční partner Sobotka vystupuje proti koaličnímu partnerovi Babišovi. Zajímavé je, že spolu 3,5 roku dokázali pracovat. A půl roku před volbami, když vidí jaké preference má hnutí Babiše, tak se z něho najednou snaží udělat darebáka a podobně. Ta kampaň v Permské oblasti, je podstatně klidnější. Ale sledoval jsem ji jenom několik dní a tak se nějak moc vyjadřovat nemohu," uvedl senátor. 

Tisková agentura Reuters se však ke komunálním volbám v Rusku už tak přívětivě nestaví. Podle jejich pozorovatelů například volební komise ve Vladikavkazu napočítala víc hlasovacích lístků, než přišlo voličů. Hlasy měl také několikrát odevzdat speciální kontrolor za vládnoucí stranu Jednotné Rusko, který novinářům prozradil, že musí pro Putina zajistit alespoň 85 procent hlasů. Ve zmíněném Vladikavkazu mělo přijít odvolit 256 voličů, počet odevzdaných hlasů ale přesáhl 1 800 lístků.

 Sergej Ljutkov měl podle Reuters hlasovat nejméně desetkrát po sobě. „Musíme se ujistit, že Jednotné Rusko získá 85 procent. Jinak nám car přestane posílat peníze,“ nebál s přiznat novinářům. Podle nevládní organizace Golos, která monitorovala volby v 36 ruských regionech, do pondělí obdržela zprávy o 825 přestupcích proti pravidlům voleb. Nejčastěji se jednalo o umělé zvyšování účasti či opakované hlasování.

Senátor Doubrava se zaměřil na volby v Permském kraji, kde post obhajoval gubernátor Maxim Rešetnikov (Jednotné Rusko), který získal přes 80 procent hlasů. Sputnik se ptal Doubravy na to, zda to není podezřelé. "Není, já vám mohu říci, že jsem s ním dost dlouhou dobu mluvil a mluvil jsem i s lidmi, kteří šli volit. Ta volba byla naprosto jednoznačná, protože si všichni jeho činnost velmi pochvalovali a všichni říkali, že tam udělal obrovský kus práce," dodal. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud ve Štrasburku ztrestal Rusko za vraždu Politkovské. Musí vyplatit…

17.07.2018 11:06 Štrasburk/Moskva - Rusko řádně nevyšetřilo případ vraždy známé kritičky Kremlu Anny Politkovské,…

Rozpoutání války? Čelní politici mohou skončit za mřížemi, mění se…

17.07.2018 08:00 Aktualizováno NÁZOR - Dnešek je důležitým dnem pro mezinárodní právo, protože od této chvíle mohou být politici a…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Kompro na Trumpa nemáme, dušuje se Putin. Bílý dům má obavy z nukleárního…

17.07.2018 07:18 Washington/Moskva/Helsinky - Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním summitu s šéfem Bílého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama