Moskva smetla návrh USA: Mírové síly OSN na rusko-ukrajinské hranici nebudou

Moskva - Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková dnes rázně odmítla nedávný návrh USA. Podle něj mají být mírové síly OSN, které případně budou vyslány na Donbas, rozmístěny i na hranicích s Ruskem.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Nevidím v tom návrhu žádnou logiku," řekla předsedkyně Rady federace novinářům v turkmenské metropoli Ašgabatu, kde je na návštěvě. Reagovala tak na prohlášení amerického ministerstva zahraničí, že Washington je pro rozmístění mírových sil OSN na celém území Donbasu, včetně hranic Ukrajiny s Ruskem, a pro poskytnutí širokého mandátu této misi.

"Jestliže činitelé OBSE nebudou pouze na frontové linii a budou se pohybovat na území Donbasu, pak mírové síly je budou přirozeně doprovázet na celém teritoriu a chránit je," uvedla dále Matvijenková. "Ti, kteří by chtěli obyvatele samozvané Doněcké a Luhanské republiky obehnat ostnatým drátem či je obklíčit, anebo je prostě zničit... neuspějí. Myslím, že to nikdo nemůže udělat, to se nestane," dodala podle Interfaxu.

Putin začátkem minulého týdne oznámil, že Rusko bude usilovat o vyslání mírových sil OSN na východoukrajinský Donbas, kde by tyto síly měly chránit evropské pozorovatele dohlížející na příměří. Podle něj by tyto síly měly být na frontové linii oddělující znepřátelené strany a chránit tam pozorovatele OBSE.

Myšlenku pozvání mezinárodních mírových jednotek na Donbas nastolil před dvěma lety ukrajinský prezident Petro Porošenko, avšak s tím, že na misi by se podle něj nemohli podílet ruští "agresoři" a že by bylo nejlepší, aby šlo o policejní misi Evropské unie. Rusko zareagovalo tehdy odmítavě, Evropská unie zdrženlivě.

Vstupte do diskuze (70)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina jedná s Evropou a USA o protiruských sankcích

21.07.2018 21:19 Kyjev - Ukrajina jedná se Spojenými státy a evropskými spojenci o zavedení sankcí proti ruským…

Lavrov si telefonoval s Pompeem, žádal propuštění Butinové

21.07.2018 17:34 Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonátu s Mikem Pompeem žádal propuštění Rusky…

Turecko si už neškrtne? Důvody, proč členství v EU odpískalo

21.07.2018 17:16 Ankara/Brusel - Turecko bylo doposud považované za nestabilní demokracii pohybující se na hraně…

Ruský senátor žádá zmírnění sankcí OSN proti KLDR

21.07.2018 16:50 Moskva/Tokio - Rada bezpečnosti OSN by měla posoudit a možná i realizovat zmírnění sankcí proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama