Rusové budou mít do pět let jedinečnou zbraň. Takový systém může zničit celé lidstvo, varují experti

Moskva – Rusko se snaží modernizovat svou armádu,. Díky tomu prý bude mít do pěti let „roj dronů“, které se budou moci v konkrétních situacích samy rozhodovat. Informuje o tom agentura TASS: Tyto stroje prý budou provádět bojové operace i průzkum.

Přidejte svůj názor 109 komentářů

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Rusko do pěti let vytvoří celé hejno bezpilotních letounů, které budou schopny pracovat samostatně nebo jako tým a rozhodovat se podle dané situace. Tvrdí to ruská agentura TASS, která cituje slova prvního zástupce generálního ředitele ruského koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimira Michejeva.

„Postupně se postupujeme směrem k dálkově ovládanému letectvu. V budoucnu bude moci hejno dronů - nebo i jednotlivé drony - schopno plnit různé úkoly,“ tvrdí Michejev. V nadcházejících pěti letech podle něj Rusko vytvoří inteligentní drony, které se budou rozhodovat samy, provádět bojové operace a průzkum a tak dále..

KRET v tuto chvíli provádí výzkum jednotlivých prvků umělé inteligence, která bude schopna samostatně se rozhodovat. Společnost už údajně vyrobila malá zařízení s hmotností asi jednoho nebo dvou kilogramů. Jejich účelem bylo ukázat funkce zaměřování zbraní nesených malými drony.

Ne všichni se však domnívají, že takové využití umělé inteligence je vhodné. Podobné zbraně totiž nohou vést až ke vzniku vražedných robotů, před kterými již varovaly i takové kapacity, jako je Stephen Hawking či Elon Musk. Vyvinutí vražedných robotů je nevyhnutelné, varují experti. Děsivá hrozba by se mohla vyplnit již před rokem 2050.

„Tato vědecká trajektorie je více než zřejmá, autonomní zbraně se stanou Kalašnikovem zítřka." upozorňují vědci. Problematika uměle inteligentních zbraní (Artificially Intelligent Weapons) byla dokonce tématem konference v Buenos Aires.

„Zahájení závodů ve zbrojení v oblasti uměle inteligentních zbraní je nebezpečný nápad. Existenci těchto zbraní by se mělo předejít prostřednictvím jejich celkového zákazu, který by byl kontrolován pečlivým lidským dohledem,“ uvádějí vědci i akademici v dopise, kteří před takovou technologií varuje.

Vstupte do diskuze (109)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Vatikánský soud vynesl verdikt na bývalým diplomatem, šířil dětskou…

23.06.2018 16:55 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Alberto Capella dostal pět let vězení za držení a šíření…

Sultán Erdogan ovládne parlament? Turecko čekají v neděli ostře sledované…

23.06.2018 13:24 Ankara - V neděli proběhnou v Turecku prezidentské a parlamentní volby, které se výrazným způsobem…

Jelcinův zeť je Putinovým poradcem. Kreml ho tajil 18 let, média z toho…

23.06.2018 07:52 Moskva - Zpráva, že prezident Vladimir Putin jmenoval svým poradcem zetě Borise Jelcina, vyvolala v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama