Zeman je jen loutka? Ukrajinská média píší o divadlu. Ruská RT cituje jeho slova o Putinovi

Kyjev/Moskva - Média na Ukrajině i v Rusku se zabývají tím, co český prezident Miloš Zeman řekl na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku. V obou zemích se mluví nejenom o samotných výrocích, ale i o tom, jaké reakce projev vyvolal.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Ukrajinský list Kyiv Post informuje o tom, že Zeman navrhl „prodej Krymu“. Cituje také ministra zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkina, který tvrdí, že je Zeman „nenapravitelný“.

Ukrajinská agentura Unian také cituje Klimkina. „Nechte Zemana, nemůže se napravit. Každé divadlo má své režiséry a herce. Ti, kteří ho pozvali, aby tu mluvil, věděli, co řekne. To proti nim musíme bojovat,“ tvrdí šéf ukrajinské diplomacie.

Unian také poukazuje na to, že ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny již připravuje oficiální reakci, ve které bude požadovat omluvu z Prahy. 

To server rádia Svobodná Evropa naopak píše o tom, že kvůli projevu na půdě Rady Evropy se „střetli dva nejvyšší úředníci České republiky“. Poukazuje na to, že Zeman zpochybnil účinnost sankcí, které byly na Rusko uvaleny v roce 2014 kvůli anexi Krymu. Navíc anexi označil za hotovou věc a navrhl, že by Moskva měla Ukrajině poskytnout nějakou kompenzaci.

Dodává také, že Sobotka Zemanova slova rychle odmítl a ujistil, že taková prohlášení jsou „v ostrém rozporu s naší zahraniční politikou“ a že „prezident neměl mandát, by takovou řeč přednesl“. Zmiňuje také, že ukrajinská delegace, která se zúčastnila projevu, nešetřila kritikou. Zástupce ruské vlády uvedl, že i když Kreml vítá, že Zeman uznal Krym jako hotovou věc, „region není předmětem jednání nebo transakcí. "

O Zemanových slovech informuje také ruská propagandistická stanice RT, která zároveň dodává, že Rusko myšlenku vyplacení kompenzací za Krym odmítlo. „Vítáme, že český prezident uznává současný stav Krymu jako uzavřenou věc, ale myšlenka vyplacení Ukrajiny nepřichází v úvahu,"  řekl Leonid Slutský, předseda Výboru pro mezinárodní záležitosti Ruské dumy.

RT také připomíná Zemanova slova o protiruských sankcích. „Nehovořím o oprávněnosti sankcí, já hovořím o efektivnosti těchto sankcí. A právě dnes německý deník Die Welt přišel s článkem, ve kterém se píše, že Evropská unie ztrácí kvůli těmto sankcím. Na druhou stranu pro Rusko to neznamená téměř nic negativního, ale tohle není strategie, kde vyhrávají všichni, naopak je to strategie, kde prohrávají všichni,“ cituje RT Zemana.

„Pokud si přejete navýšit popularitu některých lídrů, a teď prosím, nehovořím pouze o panu prezidentu Putinovi, tak prosím přijďte se sankcemi a blokádami. Protože psychologicky je to ten fenomén nazvaný obklíčená pevnost, protože obklíčená pevnost potřebuje silného lídra, vůdce, a jeho popularita neustále roste,“ cituje server Zemana. RT také připomíná, že Zeman bude v příštím roce usilovat o znovuzvolení.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po výbuchu plynu v Tatarstánu nejméně jeden mrtvý

22.06.2018 21:44 Moskva - Nejméně jednu oběť si vyžádal výbuch plynové lahve v obytném domě v Tatarstánu.

Trumpův poradce Bolton pojede do Moskvy, asi se setká s Putinem

22.06.2018 19:48 Moskva - Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se chystá sejít s poradcem amerického prezidenta pro…

Putin si u Rusů pohoršil. Jeho popularita klesá

22.06.2018 18:44 Moskva - Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina výrazně poklesla kvůli růstu cen benzinu a…

Důkazy o chemických útocích v Sýrii jsou podvrh? Ruský generál se vysmíval…

22.06.2018 16:28 Moskva - Rusko dnes kritizovalo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama