Moskva odhalila archívy o dvojím agentovi Philbym

Moskva - Výstava v Moskvě odhaluje archívy týkající se nejslavnějšího dvojího agenta zlatého věku špionáže Kima Philbyho, píše agentura AFP. V Rusku je dosud pokládán za hrdinu, byž kvůli němu zemřely stovky agentů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Kim Philby byl nejaktivnější z takzvané cambridgeské pětky, kterou tvořili studenti prestižní britské univerzity. Ty ve 30. letech minulého století najal Sovětský svaz.

Výstava Kim Philby ve špionáži a v životě vypráví s pomocí osobních předmětů, jako jsou doutníky od kubánského vůdce Fidela Castra, ale také vzácné, na stroji psané poznámky z archívů KGB, o kariéře dvojího agenta, která trvala až do 23. ledna 1963. Philby tehdy, málem zadržen britskou MI 16, utekl do Bejrútu na nákladní lodi a dostal se do Moskvy, kde žil až do své smrti v roce 1988, kdy mu bylo 76 let.

V Rusku, zejména mezi tajnými službami, je Kim Philby stále považován za hrdinu. Vystavené předměty většinou pocházejí ze 40. let a poznámky, které Philby předával svým velícím důstojníkům, jsou v angličtině a stále je na nich rudá pečeť Přísně tajné. Některé poznámky byly přeloženy do ruštiny, například ty, které byly adresovány Stalinovi a jeho ministru zahraničí Vjačeslavu Michajloviči Molotovovi. Zpráva, která byla odeslána v roce 1949, kdy byl Kim Philby právě jmenován styčným agentem CIA ve Washingtonu, podává informace o britských a amerických operacích v komunistické Albánii.

"Philby byl vlastencem jak pokud jde o Velkou Británii, tak Sovětský svaz. Nikdy neohrozil životy svých britských kolegů," uvádí Konstantin Mogilevskij, ředitel Nadace pro dějiny vlasti podporované Kremlem, která se podílela na výstavě.

Historici nicméně soudí, že informace, které Kim Philby předával Sovětskému svazu, způsobily smrt několika stovek agentů, kteří v době studené války pracovali za železnou oponou pro Brity a Američany.

Podle historika specializujícího se na tajné služby Sergeje Grigorjance pociťují ruské zpravodajské služby nostalgii po období na počátku studené války, které je považováno za zlatý věk špionáže s prestižními agenty.

Další dva agenti z cambridgeské pětky, Guy Burgess a Donald MacLean, dožili své dny v Moskvě. Čtvrtý agent Anthony Blunt, známý historik umění, byl v roce 1979 veřejně odhalen Margaret Thatcherovou. Identita pátého agenta nebyla nikdy jasně odhalena.

Philby, který pocházel z britské aristokratické rodiny, zůstal až do konce přesvědčeným komunistou. Na výstavě je ostatně zveřejněn dopis, který v roce 1977 u příležitosti stého výročí narození Felixe Dzeržinského, zakladatele ruské tajné policie, poslal KGB: "Kéž bychom mohli žít dost dlouho, abychom viděli na Buckinghamském paláci vlát rudý prapor!"

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

18.07.2018 00:01 NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

Pozdvižení v Rusku: Agenti zatkli policejního generála, dříve vyšetřoval…

17.07.2018 20:46 Moskva - Ruský policejní generál Alexandr Drymanov, který donedávna stál v čele moskevských…

Putin překonal Trumpa i limuzínou, je delší než americká "Bestie"

17.07.2018 20:16 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin zastínil svůj americký protějšek na summitu v Helsinkách i…

Ruští poutníci si připomněli vyvraždění carské rodiny. Někteří ušli stovky…

17.07.2018 17:43 Jekatěrinburg - Tisíce poutníků si dnes připomněly 100. výročí zavraždění posledního ruského cara…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama