V Bosně doutná vážný rozkol: Srbská část schválila rezoluci proti vstupu do NATO

Banja Luka - Srbská část Bosny a Hercegoviny chce znemožnit vstup země do NATO, dnes proto schválila nezávaznou deklaraci vojenské neutrality. Severoatlantická aliance je mezi bosenskými Srby nepopulární, zatímco ve zbytku země má jasnou podporu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Bosna a Hercegovina je rozdělena na muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou, o vojenských záležitostech ale rozhoduje centrální vláda v Sarajevu. Ta dlouhodobě označuje připojení k EU a NATO za strategické priority země.

Bosenští Srbové tvořící necelou třetinu populace však mají blíže k Rusku. "Národní shromáždění RS se rozhodlo vyhlásit vojenskou neutralitu (...) v souvislosti se současnými vojenskými aliancemi až do uspořádání referenda za účelem utvoření definitivního stanoviska," sděluje rezoluce schválená těsnou většinou bosenskosrbských poslanců.

Místní nacionalistický prezident Milorad Dodik opakovaně říká, že případný vstup do NATO musí schválit obyvatelé srbské části, přestože podle bosenské ústavy lze podobná rozhodnutí činit pouze na celostátní úrovni.

"Tato rezoluce není závazná a představuje pouze stanovisko k tématu," řekla agentuře Reuters analytička Tanja Topićová. "Nemyslím si, že by RS mohla jakýmkoli způsobem promlouvat do rozhodování o vstupu do jakékoli vojenské aliance, protože jde o entitu v rámci bosenského státu, který je v tomto směru jedinou autoritou," řekla.

Bosňácký viceprezident RS Ramiz Salkić ale agentuře AP řekl, že deklarace je "nebezpečnější, než by se mohlo zdát". Ve zřejmé narážce na Rusko dodal, že vyhlášení dokládá, jak lídři bosenských Srbů podléhají "pokynům" zahraniční síly, která se snaží destabilizovat Balkán, a rozšířit tak svůj vliv na Evropu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po výbuchu plynu v Tatarstánu nejméně jeden mrtvý

22.06.2018 21:44 Moskva - Nejméně jednu oběť si vyžádal výbuch plynové lahve v obytném domě v Tatarstánu.

Trumpův poradce Bolton pojede do Moskvy, asi se setká s Putinem

22.06.2018 19:48 Moskva - Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se chystá sejít s poradcem amerického prezidenta pro…

Putin si u Rusů pohoršil. Jeho popularita klesá

22.06.2018 18:44 Moskva - Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina výrazně poklesla kvůli růstu cen benzinu a…

Důkazy o chemických útocích v Sýrii jsou podvrh? Ruský generál se vysmíval…

22.06.2018 16:28 Moskva - Rusko dnes kritizovalo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama