Důkaz o tom, kdo sestřelil let MH17 nad Ukrajinou? Tato fotografie má vše objasnit

Vědecký tým Bellingcat se domnívá, že nová fotografie Buku, zveřejněná ve čtvrtek 19. října společnou vyšetřovací skupinou (JIT), dokazuje, že let MH17 byl sestřelen ruským protiletadlovým raketovým systémem.

Přidejte svůj názor 107 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Raketový systém BUK

Mezinárodní tým, který vyšetřuje sestřelení letadla Malaysia Airlines z roku 2014 nad Ukrajinou, žádá další informace o fotografii, která podle prokurátorů zřejmě zachycuje raketu Buk, která letadlo sestřelila i s 298 lidmi na palubě.

Fotografie rakety byla pravděpodobně pořízena v ukrajinském městě Makejevka v den sestřelení letu, a nedávno byla zveřejněna prostřednictvím internetové stránky, na které mohou lidé anonymně zveřejňovat důkazy, řekla mluvčí nizozemské prokuratury Elsbeth Kleibeukerová.

Na snímku je vidět údaj, který se nachází na raketě a který je částečně zakryt maskovací sítí. Pásové vozidlo je částečně zakryto tmavou dodávkou a zadní částí bílého osobního auta. „Věříme, že tohle je Buk, který sestřelil let MH17," řekla Kleibeukerová.

Boeing 777 byl sestřelen 17. července 2014 nad východní Ukrajinu při cestě z Amsterdamu do Kuala Lumpur v Malajsii. Mezinárodní vyšetřování dospělo k závěru, že ruská raketa byla odpálena z území ovládaného povstalci podporovanými Ruskem. Telefonické hovory a obrázky zveřejněné na sociálních médiích pomohly mezinárodnímu týmu vyšetřovatelů určit, že rakety byly odvezeny z Ruska na východní Ukrajinu předtím, než byla jedna z nich vystřelena.

Moskva opakovaně odmítla jakoukoli účast na incidentu.

Ve svém prohlášení teď společný vyšetřovací tým, známý zkratkou JIT, řekl, že chce, aby se „každý, kdo má jakýkoli druh informací o snímku, vozidlech na něm a místě, kde byl pořízen, obrátil na JIT. „S vaší informací budeme zacházet s maximální péčí,“ slibují vyšetřovatelé. Prokurátoři neuvedli, kdy bude vyšetřování ukončeno.

Skupina dobrovolníků a vyšetřovatelů ze skupiny Bellingcat je přesvědčena, že ví, kde byla fotografie pořízena. Údajně to bylo na „78 Prospekt Ilycha, na křižovatce s Shakhtostroiteley v Doněcku“. Dokazuje to na celé sérii fotografií, který vyšetřovatelé skupiny pečlivě analyzovaly. Už dříve uvedli, že raketa Buk patřila ruské Kurskové 53. protiletadlové raketové brigádě.

Vstupte do diskuze (107)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud ve Štrasburku ztrestal Rusko za vraždu Politkovské. Musí vyplatit…

17.07.2018 11:06 Štrasburk/Moskva - Rusko řádně nevyšetřilo případ vraždy známé kritičky Kremlu Anny Politkovské,…

Rozpoutání války? Čelní politici mohou skončit za mřížemi, mění se…

17.07.2018 08:00 Aktualizováno NÁZOR - Dnešek je důležitým dnem pro mezinárodní právo, protože od této chvíle mohou být politici a…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Kompro na Trumpa nemáme, dušuje se Putin. Bílý dům má obavy z nukleárního…

17.07.2018 07:18 Washington/Moskva/Helsinky - Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním summitu s šéfem Bílého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama