Válka Ruska a NATO? Moskva má recept na vítězství

Moskva - V září uskutečnilo Rusko a Běloruskem masivní exhibici své vojenské techniky Zapad 2017, které mělo nepřátelům připomenout sílu ruské armády. Je jasné, že tím vyslali NATO jasný vzkaz - jsou zpátky a jejich vojenství je silnější, přesnější a modernější, než kdy dřív.

Přidejte svůj názor 80 komentářů

NATO

Jasná ukázka ruských provokací ovšem nezůstala bez povšimnutí. Otázka je, zda evropská a potažmo celá reakce NATO byla přiměřená. Členské země jako vždy se chytly do pavučin slovních vyhrožování a odsouzení provokací a agrese v médiích, tato odpověď je však dnešní době už spíše zastaralá a působí jako klišé.

Problémem zde totiž není ruská armáda, její modernizace nebo hrozba, že by mohla jednoho dne zabrat zbytek Evropy podobně tak, jak to udělala s Krymem, potažmo doteď je Rusům vytýkáno, že rozvrací stabilitu celé Ukrajiny. Ve skutečnosti, jak mnozí odborníci se domnívají, Moskva se NATO nemůže rovnat, ať už se jedná o počet vojáků a technologii nebo jejich vyspělost.

To však zdaleka neznamená, že by Kreml v případné válce nemohl vyhrát. Putin dobře vidí obrovskou nevýhodu a slabost NATO, členové se navíc svůj nedostatek nesnaží ani zakrývat. Teorie akce a reakce je až příliš přímočará - nadhodíte problém/hrozbu, a pak jen čekáte až ostatní zareagují.

Evropa však už dlouhodobě reaguje příliš předpovídatelně. Její scénář je vždy stejný - odsoudit, ale nic nepodniknout. A tohle si je Kreml až příliš dobře vědom. Čím víc totiž NATO mluví a diskutuje, tím menší je pravděpodobnost, že se do něčeho skutečně pustí. Ve finále by totiž Putinovi stačilo pár let k tomu, aby se unitárnost aliance rozpadla pod tíhou rozdílné argumentace.

Ve vojenském střetu by nejspíš Moskva s NATO prohrála, ale v otázce jednoty má rozhodně navrch. Členské země nejenže si nerozumí, klesá také chuť bojovat a vlády spíše sahají po apatii a odvrácení se od problémů, dokud se jich to samotné nezačne týkat. V případě Ukrajiny či Sýrie bylo navíc jasné, že kdo jedná rychleji, má výhodu.

Kreml totiž doposud neudělal vůbec nic, co by mohlo vyvolat vznětlivou reakci NATO. Alianci se nelíbí všemožné věci, ale zatím se nestalo nic tak hrozného, aby to vyžadovalo sjednocený postup. Jenže tohle je právě taktika Moskvy, kterou můžeme vystopovat již z dob studené války.

Postupně zabírat a upravovat geopolitiku tak, aby se to nikomu nelíbilo, ale přesto se držet bezpečně v té hranici, aby nikdo nechtěl zvažovat útok. Než se nadějete, zjistíte, že Rusko máte už všude kolem. A NATO bude moci opět volat po nepřípustných provokacích, ale zase nic neudělá. Nebo by se členové mohly konečně jednou domluvit a ukázat světu, že aliance není jen na ozdobu.

Témata: NATO | Rusko | válka | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (80)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Vatikánský soud vynesl verdikt na bývalým diplomatem, šířil dětskou…

23.06.2018 16:55 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Alberto Capella dostal pět let vězení za držení a šíření…

Sultán Erdogan ovládne parlament? Turecko čekají v neděli ostře sledované…

23.06.2018 13:24 Ankara - V neděli proběhnou v Turecku prezidentské a parlamentní volby, které se výrazným způsobem…

Jelcinův zeť je Putinovým poradcem. Kreml ho tajil 18 let, média z toho…

23.06.2018 07:52 Moskva - Zpráva, že prezident Vladimir Putin jmenoval svým poradcem zetě Borise Jelcina, vyvolala v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama