Holocaust pro muslimy, bratrství bílých? Východní Evropa se nepoučila, zní z Británie

NÁZOR - V Británii je 11. listopad znám jako Den příměří, ale v Polsku je toto výročí konce první světové války připomínáno coby Den nezávislosti, poukazuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm varuje, že téměř století po skončení "války, která měla ukončit všechny války" Evropě hrozí, že zapomene lekce z 20. století.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Ilustrační foto

Homogenní vězeňské tábory

Na západě Evropy je 11. listopad připomínkou marného vítězství, ale východě kontinentu je oslavován jako moment triumfu, ačkoliv po něm následovaly další, mnohem ničivější prohry, konstatuje editorial. Zdůrazňuje, že zářné ideály roku 1918 byly budovány kolem romantické koncepce nacionalismu, přičemž východní Evropa osvobozená od nadnárodních říší, které se táhly od Vídně po Petrohrad, se změnila v směsici malých států - od Finska po Jugoslávii -, kde měly panovat bratrství a prosperita pod záštitou Společnosti národů.

"Šlo o záplatování, které se během 25 let zhroutilo v nejhorší válku - a genocidu - v evropské historii, následovanou etnickým čištěním přeživších napříč celou východní Evropou, jak se staré státy znovu utvářely  coby homogenní vězeňské tábory," píše The Guardian. Připomíná, že konec druhé světové války přinesl na Západě vzestup zcela jiného ideálu státnosti - v naději, že státní hranice nemusí být tak důležité a namísto čehosi pevného se stanou pouhými vráskami na celkově přívětivé tváři dějin, se vytvářela Evropská unie.

Po pádu berlínské zdi se zdálo, že toto pojetí se musí za čas rozšířit na východ, dokonce i do bývalé Jugoslávie, poukazuje britský deník. Odkazuje na přesvědčení, že každý Evropan - nikoliv pouze Židé - si vzal poučení z první poloviny 20. století, které znělo: "Už nikdy ". Tento slogan přitom zněl více než posvátně uplynulou sobotu, kdy varšavskými ulicemi pochodovalo 60 tisíc bílých nacionalistů s transparenty typu "chceme boha", "za bílé Polsko", "holocaust pro muslimy" a "za bratrství bílých národů".

Liberální deník se ptá, zda se snad nějaký z těchto principů po roce 1918 osvědčil, a připomíná, že vina za kolaps mezinárodního meziválečného řádu byla krajní pravicí přisuzována Židům, podobně jako se dnes mluví o muslimech. "Současná (polská vládní) koalice ale prohlubuje také tradiční antisemitismus," varuje The Guardian. Vysvětluje, že mezi organizátory akce se nacházely i skupiny, které byly aktivní v šíření antisemitismu ve 30. letech, a pozvání obdržel také americký neonacista Richard Spencer, byť ho nakonec spíše autoritářská a nacionalistická strana Právo a spravedlnost nevpustila do země.      

Nebezpečné emoce

Přesvědčení neonacisté tvoří zatím pouze malou část tohoto hnutí, připouští editorial s tím, že nejsme svědky přímého návratu do 30. let, avšak slogany, které v sobotu v Polsku zaznívaly, označuje za znepokojivou ozvěnu doby před 80 lety.

"Máme tu znovu rostoucí zástup lidí, kteří vědí, že ekonomika pro ně nemá důstojné uplatnění, a kteří považují tento útok na svou vlastní cenu zároveň jako útok na národ, stát či dokonce rasu, k níž se tak hrdě hlásí," deklaruje prestižní server. Dodává, že chování těchto lidí přitom vrhá hanbu na všechny tři zmíněné entity.

Dané emoce označuje The Guardian za nebezpečné: "Pokud sledujeme tyto pochody, měli bychom mít na paměti opojný entusiasmus, s nímž bylo vítáno vypuknutí války, jejíž hrůzy skončily o 4 roky později a které si stále připomínáme."

Těžce se rodící společná zkušenost jednotlivých generací je často snadno zapomenuta generací další, která ji dostala jako dárek, konstatuje britský deník. Deklaruje, že jediný způsob, jakým se dá čelit tomuto překroucenému idealismu, je myšlenka pokroku a umírněnosti, která může mít stejný význam a naléhavost, ale jde o hodnoty pro všechny lidi, nikoliv pro jednotlivé rasy nebo konfese.   

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Vatikánský soud vynesl verdikt na bývalým diplomatem, šířil dětskou…

23.06.2018 16:55 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Alberto Capella dostal pět let vězení za držení a šíření…

Sultán Erdogan ovládne parlament? Turecko čekají v neděli ostře sledované…

23.06.2018 13:24 Ankara - V neděli proběhnou v Turecku prezidentské a parlamentní volby, které se výrazným způsobem…

Jelcinův zeť je Putinovým poradcem. Kreml ho tajil 18 let, média z toho…

23.06.2018 07:52 Moskva - Zpráva, že prezident Vladimir Putin jmenoval svým poradcem zetě Borise Jelcina, vyvolala v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama