Problémy na obzoru? Srbsko zuří, Bosna a Hercegovina se chystá uznat nezávislost Kosova

Bělehrad/Sarajevo - Bosna a Herzegovina uzná nezávislost Kosova. To prohlásil v rozhovoru pro Deutsche Welle člen předsednictva vlády Bosny a Herzegoviny Bakir Izetbegovič. Bělehrad kvůli tomu chce svolat Radu pro národní bezpečnost.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vlajka Kosova

Jako červený hadr na býka zapůsobila na Srby slova Bakira Izetbegoviče. Ten řekl, že Bosna a Herzegovina uzná nezávislost Kosova a oznámil, že se tak mělo stát už dávno.

Izetbegovič dodal, že diskuze o nezávislosti Kosova ublížily samotné Bosně a Herzegovině. Uznáním nezávislosti by chtěl jakoukoli nejistotu v této otázce utnout.

Srbská média reagovala téměř okamžitě, někteří psali o zradě, jiní, jako například srbský ministr vnitra Nebojša Stefanovič, dokonce o "noži bodnutém do zad".

Právě Stefanovič kvůli výroku bosenského politika doporučil premiérovi Srbska Aleksandaru Vučičovi, aby svolal setkání Rady národní bezpečnosti. To je naplánované na čtvrtek.

"Tento výrok nemůže být myšlen dobře, ani nemůže zlepšit vztahy mezi Srbskem a Bosnou a Herzegovinou," prohlásil Stefanovič. "Já sám doufám, že se jednalo jen o špatnou interpretaci, protože pokud tomu tak není, tak Izetbegovičova slova jsou z těch nejhorší, které můžete od sousední země slyšet

Vztahy mezi oběma stranami ještě vyostřil předseda Republiky srbské v Bosně Milorad Dodik, který pro srbskou televizi řekl: "Izetbegovič je srbský nepřítel číslo jedna. Vůbec nerespektuje teritoriální integritu Srbska."

Dodejme, že Bosnu a Herzegovinu tvoří dvě velké entity - Federace Bosny a Herzegoviny a Republika srbská. Obě dvě strany jsou velmi odlišné a ve většině věcí se neshodnou. Už tak křehké vztahy mezi oběma federacemi dostaly pořádnou ránu.

Není vyloučeno ani to, že se Republika srbská bude chtít oddělit. Na otázku, co by v takovém případě Izetbegovič dělal, odpověděl: "Udělal bych stejnou věc jako všichni patrioti naší země. Bránil bych to, co jsme si vybojovali v 90. letech minulého století, bojem."

Nezávislost Kosova uznalo prozatím 115 zemí včetně České republiky. Naopak státy jako Rusko, Brazílie, Argentina nebo Španělsko Kosovo neuznaly a odmítají ho uznat.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavrov si telefonoval s Pompeem, žádal propuštění Butinové

21.07.2018 17:34 Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonátu s Mikem Pompeem žádal propuštění Rusky…

Turecko si už neškrtne? Důvody, proč členství v EU odpískalo

21.07.2018 17:16 Ankara/Brusel - Turecko bylo doposud považované za nestabilní demokracii pohybující se na hraně…

Ruský senátor žádá zmírnění sankcí OSN proti KLDR

21.07.2018 16:50 Moskva/Tokio - Rada bezpečnosti OSN by měla posoudit a možná i realizovat zmírnění sankcí proti…

V Německu se antisemitismus stává součástí mainstreamu. Významnou roli v…

21.07.2018 11:51 Berlín - Na počátku dvacáté století byl v Německu velmi rozšířený antisemitismus. Jeho plody byla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama