V ruských regionech utlačují úřady stoupence Navalného

Moskva - Úřady v ruských regionech tvrdě zasahují proti stoupencům Alexeje Navalného, kteří tomuto předákovi ruské opozice poskytují prostory pro předvolební setkání. Napsal to dnes opoziční list Novaja gazeta.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Alexej Navalnyj

Navalnyj se chce příští rok ve volbách ucházet o post hlavy státu, podle volební komise mu to ale znemožňuje pravomocné odsouzení za zpronevěru. Někteří ruští politologové si myslí, že zásahy úřadů povedou k poklesu podpory Navalného v regionech.

Navalnyj na začátku listopadu oznámil, že úřady na příkaz Moskvy odmítají povolovat setkání jeho stoupenců na veřejných místech ve všech velkých i malých městech. Disident se proto rozhodl pořádat předvolební setkání pouze v soukromých prostorách. Podle opozičního listu se tomu ale přizpůsobily také úřady, které teď vyvíjejí tlak na vlastníky těchto prostorů a šéfy štábu Navalného v regionech.

Na začátku listopadu byl například k pěti dnům vězení odsouzen majitel obchodního domu v sibiřském městě Irkutsk, protože pronajal pozemek za obchodním domem Navalného týmu pro soukromou akci. Podle policie šlo ale o veřejné setkání, muž tak byl obviněn z organizace nenahlášeného mítinku.

U výslechu skončil i představitel majitelů obytného domu v Iževsku na východě evropské části Ruska. Na jeho zahradě se v polovině listopadu totiž konalo shromáždění Navalného příznivců. Policie je viní z nepovolených úprav pozemku před shromážděním. Šéf místního štábu Navalného Sergej Urban navíc musel zaplatit pokutu 28.000 rublů (10.300 Kč) za to, že během setkání řekl slovo "mítink", píše list.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpoutání války? Čelní politici mohou skončit za mřížemi, mění se…

17.07.2018 08:00 Aktualizováno NÁZOR - Dnešek je důležitým dnem pro mezinárodní právo, protože od této chvíle mohou být politici a…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Kompro na Trumpa nemáme, dušuje se Putin. Bílý dům má obavy z nukleárního…

17.07.2018 07:18 Washington/Moskva/Helsinky - Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním summitu s šéfem Bílého…

Ukrajinský nacionalismus roste: Podle pozorovatelů sehraje významnou roli…

17.07.2018 06:30 Kyjev - Ačkoliv ukrajinským nacionalistům a extremistům nikdy moc nekvetla pšenka, pokud šlo o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama