Skandální prohlášení o invazi 1968: Ruský novinář přidal jiný pohled na věc

Moskva - Předevčírem se objevil na stránkách ruské televize TV Zvezda kontroverzní článek, který popisoval, kterak udělal Sovětský svaz dobře, když napadl Československo v srpnu 1968. Článek okamžitě zkritizovaly osobnosti z různých kruhů, včetně prezidenta Miloše Zemana. Je to však jediný pohled Rusů na události v roce 1968?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sovětská armáda

Dmitrij Sergejev, ruský novinář a bloger, zveřejnil na stránkách té samé televize TV Zvezda poněkud odlišný pohled na srpnové události. Podle něj byl vpád vojsk Varšavské smlouvy do země zbytečně krutý. "Už tehdy byly některé činy vojáků považovány za nesmyslně kruté," píše v článku.

Sergejev se pozastavuje nad tím, že většina historiků zákrok vojsk odsoudila, označila jej jako nesmyslný, a to přispělo ke zhoršenému obrazu Sovětského svazu v zahraničí.

V článku zmínil začátek Pražského jara a osobnosti Ludvíka Svobody a především Alexandra Dubčeka, který začal provádět na začátku roku 1968 reformy. Ty měly vést k tzv. "socialismu s lidskou tváří".

Novinář poukazuje na to, že hlavním důvodem, proč následně došlo k napadení ČSSR, byla skutečnost, že se vysocí sovětští komunističtí představitelé báli oslabení armády Varšavské smlouvy.

Dalším důvodem podle něj byla ega komunistických funkcionářů. "Dnes to zní vtipně, ale tehdejší Dubčekův 'socialismus s lidskou tváří' rozmetával ideu marxismu-leninismu, což byla diktatura proletariátu a vedoucí úloha komunistické strany. To samozřejmě nekorespondovalo se zájmy stranických špiček, čili takový scénář nemohli dopustit," píše v příspěvku.

Podle Sergejeva bychom se dnes neměli dívat na téměř půl století starou událost tak, abychom rozdmýchávali nepřátelství mezi vlastními státy. Sergejev soudí, že tehdy byla jiná doba a u vlády byli jiní lidé, kteří nakonec byli potrestaní. "Když už ničím jiným, tak tím, že právě potlačení Pražského jara potvrdilo zklamání z teorie marxismu-leninismu. To vedlo později k rozpadu systému," uvádí.

Vidí v celé historické události Sergejev nějaké pozitivum? "Události z roku 1968 se staly zlomovým bodem, který odhalil skutečné odvážné patrioty země. Jedním z nich byl i Miloš Zeman, tehdy posluchač na pražské VŠE. Ten kritizoval vpád vojsk na území ČSSR, za což následoval přísný trest. Byl vyloučen z Komunistické strany. Po letech byl zvolen jako první český prezident celým českým lidem," uvažuje.

Na závěr článku Sergejev připomíná, že po Sametové revoluci v roce 1989 bylo zveřejněno "Prohlášení sovětské vlády a společné prohlášení vůdců Bulharska, Maďarska, NDR, Polska a Sovětského svazu" o tom, že vpád vojsk do Československa v roce 1968 byl "neoprávněným zásahem do vnitřních záležitostí suverénní země, čin, který přerušil proces demokratické obnovy Československa a měl dlouhodobé negativní následky".

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusové chválí helsinský summit: Čest a sláva prezidentu Putinovi, zní z…

16.07.2018 21:52 Moskva - Šéfka horní komory ruského parlamentu, Rady federace, Valentina Matvijenková dnes ocenila…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Putin a Trump přivítali obnovení dialogu svých zemí, setkání hodnotí kladně

16.07.2018 20:03 Helsinky - Prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin dnes na tiskové konferenci po svém…

Vztahy mezi Ruskem a USA jsou špatné, po summitu se snad změní, doufá Trump

16.07.2018 19:36 Helsinky - Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama