"Firmy, nastavte válečnou produkci." Vladimir Putin připravuje Rusko na neklidné období

Soči - Ruská armáda musí mít tu nejlepší technologii, lepší než její zahraniční nepřátelé, vyzval ve středu ruský prezident Vladimir Putin na konferenci o Iráku a Sýrii v Soči. Vyzval tak firmy a větší společnosti k tomu, aby se připravily na možný konflikt. Měly by být schopné přepnout na válečnou produkci, kdykoliv to bude potřeba.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

"Schopnost naší ekonomiky zvýšit válečnou produkci a služby v jakýkoliv daný čas, je základem naší vojenské bezpečnosti. Proto by všechny strategické a větší společnosti, bez ohledu na jejich vlastníka, měly být připravené na horší časy," řekl ruský prezident Vladimir Putin. O den dříve s vojenskými vůdci mluvil o tom, že Rusko musí nejen dohnat, ale hlavně předehnat západ ve vojenské technice.

"Naše pozemní armáda i námořnictvo musí být lepší než zahraniční nepřátelé. Musíme být lepší, jestliže chceme vyhrát," řekl Putin. Po nepříliš snadné válce v Jižní Osetii a invazi do Gruzie se ruská armáda dočkala masivních modernizací. Staré zbraně byly vyměněny, mají nový tréninkový i velící program, a rozpočet byl navýšen zhruba na 3 miliardy rublů (přibližně 1,1 miliardy korun).

Ruský vojenský rozpočet dosahuje asi 30 procent toho, co státy NATO přispívají na chod aliance. Britská premiérka Theresa Mayová minulé pondělí směrem k Ruské federaci prohlásila, že všichni bedlivě sledují Kreml a dobře ví, co se tam děje. Označila také ruské vyzbrojování za známku agrese. Moskva na to reagovala diplomatickou odpovědí, že by se Mayová měla soustředit na vlastní problémy.

Summitu v Soči se kromě Ruska, Sýrie, Iráku zůčastnilo i Turecko. Cílem jednání je následující uspořádání po porážce Islámského státu. Podle Putina se syrská válka dostala do nové fáze, jejíž politické řešení ale bude vyžadovat kompromisy od všech stran konfliktu, včetně syrské vlády.

Íránský prezident Hasan Rúhání před zahájením summitu uvedl, že v Sýrii by měly být vojensky přítomny jen ty země, které pozvala syrská vláda. Tím poukázal hlavně na spojenecké síly (především USA nebo Velká Británie), které nespolupracují s režimem Bašára al-Asada, ale podporují Kurdy a protivládní síly.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpoutání války? Čelní politici mohou skončit za mřížemi, mění se…

17.07.2018 08:00 Aktualizováno NÁZOR - Dnešek je důležitým dnem pro mezinárodní právo, protože od této chvíle mohou být politici a…

Prodloužení smlouvy START? Je nutné si nejdřív vyjasnit sporné otázky,…

17.07.2018 07:32 Helsinky/Moskva/Washington - Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina ochotné prodloužit platnost…

Kompro na Trumpa nemáme, dušuje se Putin. Bílý dům má obavy z nukleárního…

17.07.2018 07:18 Washington/Moskva/Helsinky - Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním summitu s šéfem Bílého…

Ukrajinský nacionalismus roste: Podle pozorovatelů sehraje významnou roli…

17.07.2018 06:30 Kyjev - Ačkoliv ukrajinským nacionalistům a extremistům nikdy moc nekvetla pšenka, pokud šlo o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama