Existoval Santa Claus? Archeologové přišli se zajímavým objevem

Oxford - Archeologové z Univerzity v Oxfordu učinili objev, který může přepsat historii. Podle vědců totiž byly nalezeny ostatky svatého Mikuláše, který byl předlohou pro postavu, která dává v anglosaském světě dětem o Vánocích dárky. Tou figurou je Santa Claus. O možném objevu informoval britský list Daily Mail.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vánoce

Když archeologové dostali od faráře Dennise O'Neilla z Illinois ulomenou pánevní kost, nejspíš netušili, jakého objevu tím mohou dosáhnout. Po rozsáhlých testech rozpadu radioaktivního uhlíku totiž vědci z Oxfordu zjistili, že kost pochází z poloviny 4 století našeho letopočtu.

To je mimo jiné období, kdy žil i světec známý jako svatý Mikuláš. Ten byl poté použit jako předloha pro postavy, které v západním světě nosí dětem vánoční dárky. U nás se Mikuláš také nosí dárky, především sladkosti, ale děje se tak před Vánocemi.

Pokud by se skutečně potvrdilo, že jde o ostatek svatého Mikuláše, jednalo by se o jeden z největších objevů 21. století. "Většina pozůstatků, které tu zkoumáme, je z pozdějšího období. V tuto chvíli nemůžeme říci nic jistě, ale je možné, že máme před sebou ostatky samotného svatého Mikuláše," prozradil spoluautor výzkumu profesor Tom Higham.

Svatý Mikuláš je jedním z nejuctívanějších křesťanských světců. Historikové věří, že žil v oblasti kolem historického městečka Myra na území dnešního Turecka. Podle legendy byl bohatým člověkem, který byl ve svém okolí známý pro svou štědrost a velkorysost. Možná i proto se stal předlohou pro postavy, které jsou k nám štědré v období Vánoc.

Většina jeho pozůstalostí leží v bazilice v Bari, a to už od roku 1087. Jsou pohřbeny v kryptě pod mramorovým oltářem, avšak některé jeho ostatky se dostaly do kostelů a chrámů po celém světě.

Má se za to, že velká část kosterní pozůstalosti leží kdesi v Benátkách. Právě tam by se výzkumníci chtěli vydat. "Výsledky, kterých jsme dosáhli, nás nabádají, abychom nasměrovali svoje úsilí k Benátkám a Bari. Chtěli bychom námi prozkoumanou kost porovnat s ostatními ostatky, abychom porovnali DNA," řekl pro Daily Mail doktor Georges Kazan, který se také podílel na výzkumu.

Se stoprocentními důkazy, které by potvrdily, že se skutečně jedná o svatého Mikuláše, to ale bude horší. "Věda v současné době nedokáže s jistotou potvrdit totožnost. Dokáže ji pouze stoprocentně vyvrátit," vysvětlil Higham.

Nový nález archeologů přidal další otazník do hádanky, kde všude mohou ostatky svatého Mikuláše ležet. V říjnu oznámili turečtí archeologové nález ruin, kde by mohl být světec pohřben, což by dávalo smysl, jelikož se prokazatelně svatý Mikuláš na území Turecka pohyboval.

I tak se však mnozí domnívají, že místem, kde by se mělo hledat, jsou italská města Benátky a Bari. Turci naproti tomu oponují, že ostatky, které byly z Turecka do Itálie koncem 11. století převezeny, patří neznámému knězi.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zlom v americko-ruských vztazích? Analytik promluvil o utajovaném dokumentu

18.08.2018 00:01 NÁZOR - Americko-ruské vztahy se nadále zhoršují, konstatuje Josh Cohen v komentáři pro server…

Jezídská otrokyně IS potkala v Německu svého bývalého "pána". Policie je…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Schwäbisch Gmünd - Islámský stát proslul řadou odpudivých činů, snad žádný nebyl horší než cílená…

Podivné počasí: Proč je v Evropě stále větší teplo?

17.08.2018 21:20 Aktualizováno Zprávy o extrémech počasí se objevují stále častěji – a my jsme si na ně do určité míry zvykli.…

Ruský kosmický průmysl se topí v dluzích, na Bajkonuru budou propouštět

17.08.2018 10:09 Moskva - Moskevské kosmické Chruničevovo středisko, výrobce raket Proton a Angara, se potýká s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama