Neobyčejně schopní ruští hackeři a geniální Putin? Že tomu Američané věří, smějí se Rusové

Moskva- Zvláště v době konání evropských voleb – v ČR, Nizozemsku, Anglii, Německu – se hovořilo o hrozbě velmi schopných ruských hackerů. Představa, že Rusko je odborníkem v kyberútocích, je zvláště populární v USA, kde ruský prezident Vladimír Putin je vnímán jako až svého druhu bondovsky vychytralý a ďábelsky nebezpečný loutkař. Samotní Rusové se tomu smějí, uvádí web The Atlantic.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Vladimír Putin

Gleb Pavlovsky, politický konzultant, který pomáhal Putinovi v jeho prezidentské kampani, považuje americké vyobrazení Putina jako všemocného a všudypřítomného génia zločinu, schopného vymyslet komplexní a velmi detailní plán, který do chodu uvádí efektivní a velmi dobře organizované skupiny hackerů, za velmi směšné. Je to dle něj pouze důkazem, že on a jeho kolegové dokázali vytvořit skutečně přesvědčivou iluzi, že Putin v Rusku kontroluje všechno. Poukazuje na to, že v Rusku nefunguje vzdělávací systém, zdravotní systém, ani Rosneft – státem vlastněný ropný gigant – nefunguje dobře a není proto jasné, proč by zrovna hackeři měli být čestnou výjimkou z tohoto pravidla.

Tolik v USA diskutovaná intervence Rusů do prezidentských voleb nebyla dle ruských zasvěcenců krokem v komplikovaně propracovaném plánu, ale spíše emociálně vedenou, rozhořčenou reakcí Putina a jeho vnitřního kruhu na kauzu tzv. Panama Papers. Uniklá data ukazovaly, že mnohé světové prominentní světové postavy si „ulévaly“ své peníze do daňových rájů. Největší pozornost vzbudil majetek Sergeje Roldugina, jednoho z nejbližších přátel Putina, který měl prostředky ve výši přibližně 2 miliardy dolarů – pro málo známého muzikanta velmi pěkné číslo.

Impérium vrací úder

Putin, stejně jako jiní členové ruských politických elit, zuřil. Byl přesvědčen, že se jedná o útok na jeho osobu zinscenovaný americkými tajnými službami. Nechal svolat svoji bezpečností radu, na které většina přítomných byla spojena s KGB a rozhodl se vrátit úder. Kdo bude předmětem jeho hněvu, bylo jasné. V Rusku nenáviděná a obává Hilary Clintonová a s ní celá USA. Rusové chtěli ukázat, že Amerika je stejně, ne-li více, zkorumpovaná jako Rusko.

Podle Dmitriho Alperovitche, v Rusku narozeného spoluzakladatele kyberbezpečnostní firmy CrowdStrike, Rusové nevěděli přesně, čeho chtějí dosáhnout. Svědčí o tom šíře jejich zájmů – jak ukázaly nedávno zveřejněné dokumenty předložené americkému Kongresu, Rusové skoupili facebookové, instagramové a twitterové reklamy mířících jak na muslimy, tak na jejich odpůrce s cílem vyvolat co největší napětí v americké společnosti.

Alperovitch varuje před tím, aby se ruští hackeři vnímali jako svého druhu kybernetičtí polobozi. Uznává, že jsou zkušení, nicméně, nejsou všemocní, jak dokládá jejich selhání na Ukrajině a ve francouzských prezidentských volbách. Alperovitch též upozorňuje na vzájemné rivalitu či neschopnost spolupráce mezi různými hackerskými skupinami.

V amerických volbách se angažovaly především dvě skupiny - Fancy Bear, napojená na vojenskou rozvědku, a Cozy Bear, napojené na tajné služby. Každá skupina dělala vlastní aktivity bez vědomí té druhé. Docházelo tak k tomu, že obě skupiny se pokoušely o kompromitaci stejných cílů a nezávisle na sobě kradly stejné informační údaje. Alperovitch podotýká, že k takovému zbytečnému plýtvání silami by u amerických hackerských služeb nedocházelo, protože by se bály, že tak ohrozí své kolegy.

Paradoxně, právě tato nekonzistence a chaotičnost pomohla Rusům tolik zasáhnout do amerických voleb. Obamova administrativa, připravená na obvyklé kolo ruských pokusů proniknout do amerických systémů, byla zaskočena vervou, s jakou se Rusové pokoušely ovlivnit americké volby. Vedoucí činitelé se pokusily varovat veřejnost před ruským vměšováním, tu ale zajímalo šokující odhalení Trumpých sexistických poznámek na adresu žen, čehož paradoxně sama Clintonová věnovala větší pozornost než ruským pokusům rozpoutat chaos v amerických volbách.

Podle jednoho vyššího úředníka Obamovy vlády není Putin žádný šachový velmistr, jenž má promyšlené tahy na dlouho dopředu. Neznamená to však, že by nebyl schopný. Jako mnozí jiní komentátoři, i on vnímá Putina jako výborného taktika, jenž se dokáže v okamžiku přizpůsobit okolnostem a který je ochoten jít do velkého rizika s nejistým výsledkem. Americké volby byly takovým rizikem – výhra rozhněvané Clintonové mohla mít pro Rusko velmi negativní následky. Pokud tedy něco Putina a jeho styl „hry“ charakterizuje, nejsou to šachy, ale známá karetní hra blackjack.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Atypické kostely, které jinde na světě neuvidíte. Proč mají Islanďané tak…

18.07.2018 06:30 Reykjavik - Island, který si většina z nás spojuje s gejzíry, sopkami a nedotčenou přírodou,…

Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

18.07.2018 02:05 Aktualizováno NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

Pozdvižení v Rusku: Agenti zatkli policejního generála, dříve vyšetřoval…

17.07.2018 20:46 Moskva - Ruský policejní generál Alexandr Drymanov, který donedávna stál v čele moskevských…

Putin překonal Trumpa i limuzínou, je delší než americká "Bestie"

17.07.2018 20:16 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin zastínil svůj americký protějšek na summitu v Helsinkách i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama